Osalesime Ave Paaskiviga 23.-26. oktoobrini Hollandis Amersfoortis korraldatud EfVETi aastakonverentsil, mis keskendus Z-põlvkonna õpetamise temaatikale. Lisaks oli võimalik luua uusi kontakte üle Euroopa ja arutada koostöövõimaluste üle.
Z-põlvkonna erijoontest on palju räägitud. Ka sellest, mida (kutse)haridus peaks arvestama: ootused uutmoodi õppimiskogemuseks, pehmed oskused, tehnoloogia ja tehisaru kasutamine, mikro- ja nanokvalifikatsioonid, tihe koostöö ettevõtetega jpm.
Mõned seekord põnevamad kirja saanud mõtted on:
- “Hoida oma telefon laetuna,“ ütlesid ühed õppijad oma õpetajale, kes küsis, mis on nende suurim väljakutse koolis.
- „Oleme harjunud keskenduma kollektiivile, aga peame suumima sisse inimesele,“ rääkis EfVETi president James Calleja individuaalsest lähenemisest õppijale.
- „Oskuste õpetamine on võimalik 6 kuuga, noorte eluks valmis saamine võtab 3-4 aastat,“ ütles üks hollandi õpetaja. Talle sekundeeris järgmisel päeval UNESCO-UNEVOCi (ÜRO kutseharidusasutus) esindaja, kes märkis, et: „Sometimes VET is reduced to training. We shouldn’t forget education.“ Eesti keelde tõlkides läheks see lause kohmakaks.
Nelja päeva jooksul oli huvitavaid töötubasid, loenguid ja palju kohtumisi ja koostööpunktide otsimisi. Loodetavasi õnnestub vähemalt osa neist õpirännete või muude koostöövormidena ellu viia.
Eestist on tänaseks EfVETiga (Euroopa kutseharidusfoorum) liitunud kuus õppeasutust. Riigisisese koostöö tugevdamine on üks organisatsiooni strateegilistest prioriteetidest.
Koos kolleegidega Pärnumaa Kutsehariduskeskusest, Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskusest ja Haapsalu Kutsehariduskeskusest rääkisime sellest, et korraldada kevadel Eestis seminar EL kutsehariduspoliitika arengute teemal ja kutsuda sinna osalema vastav EfVETi asepresident.