Waldorf lasteaias kasvavad vaba mõtlemisega lapsed

Loomise kuupäev 12.04.2019

Õpin Kuressaare Ametikoolis lapsehoidjaks. Olin märtsis välispraktikal Rootsis  Järnas asuvas Waldorf lasteaias. Lasteaed rajati 24 aastat tagasi pereettevõttena, kui oma lapsed olid väikesed. Nüüd käib selles lasteaias 19 last, kellega tegelevad 6 töötajat, kolmes rühmas.

Põhiliseks juhtmõtteks on laste iseseisvus. Neid ei sunnita tegema kindlaid tegevusi, eelistatud on laste oma vaba mäng, et laps saaks ise avastada ja tegutseda. Näiteks kui lapsel on raskusi kivi otsa ronimisel, võib kasvataja küll oma käe toeks alla panna, aga ei aita teda üles – laps peab ise pingutama.  

Kasvatajad viivad läbi loomingulisi  hommikuringe,  mängitakse erinevaid mänge, tehakse teatrit, kus lapsed on erinevad tegelased. Lastele meeldib väga loominguline joonistamine. Nad joonistavad pildi ja pärast räägivad nad selle pildi kohta oma loo. Joonistatakse rasvakriitidega.

Magavad vaid 3-aastased ja nooremad.  Kasvataja laulab seni kuni lapsed uinuvad. Suurematele lastele on  rahulik puhkeaeg, kus enamasti ei magata. Magab see,  kes tahab.  Magamiseks on maas lambanahad, mis on tekstiilkangastega kaetud sirmidega üksteisest eraldatud. Magama jäämiseks loeb õpetaja laste valitud raamatut.

Eelistatud on naturaalsest materjalist mänguasjad – erinevad puuklotsid, puidust autod, rongid, nukuvankrid, voodid, lambanahk, vill, riidest nukud, savist mängunõud. 

Söök on tervislik.  Tarbitakse ainult mahetoodngut.  Hommikusöögiks pakutakse tatra täistera jahust valmistatud soojad kuklid   võiga või pähklivõiga. Joogiks taimetee või vesi. Minimaalselt juuakse lehmapiima – enamasti kaerapiim või -jogurt.  Aias kasvatatakse porgandit, porru, kapsast, erinevaid salateid, kurki, tomatit,  kõrvitsaid, mida kasutatakse erinevate toitude valmistamiseks.  On oma õunad ja õunamahl, oma moosid. Ahjuroogadele lisaks tehakse palju juurviljasuppe. Laste lemmik magustoit on  hirsi-õunavorm.

Kasvatatakse oma kanu ja lambaid, kes söövad ära kõik toidujäätmed.

Väljas ollakse iga ilmaga. Laste üks lemmik mängupaik on metsas kahe suure kivi juures, mille otsa nad ronivad ja sealt alla lasevad. Ronitakse ka puude ja põõsaste otsas.  

Vist igas Rootsi Waldorf lasteaias on erineva pikkusega püstiste ümarpalkidega ümbritsetud liivakast. Lapsed saavad nendel kõndida või nendele oma liivakooke teha. Õues on lõkkeplats, kus iga külma ilmaga tuld tehti. Lapsed istusid ümber lõkke ja mängisid.

Lumesulamis veest tekkinud ojas ujutati puukoort, mängiti  porilombis.  Enne koju minekut võtsid vanemad laste kombekad enne autosse minekut seljast, sest need olid väga porised. Lisaks lasteaiale on Järnas ka Waldorf kool.

Osalesin Waldorf lasteaedade konverentsil. Külastasin Gotlandil Visby Waldorf lasteaeda, kus oli palju sarnast Järna lasteaiaga: puupakkudest kruusakast, lambanahkedel magamine, puust mänguasjad. Visby lasteaias oli suurte klaaspindadega õuemaja, mida kaminahjuga köeti. Lasteaeda toodud lapsed jäävad kohe õue mängima, seal süüakse ka hommikust.

Praktikal olles mõistsin, et täiskasvanu ülesanne lasteaias on see et laps tunneks end turvaliselt, ta teab, et kasvataja on alati tema jaoks olemas, kui ta teda vajab.  Laps saab vabalt mängida just nii nagu talle meeldib.  See tagab lapse loomingulise tegevuse.  Lase lapsel olla tema ise. 

Ulvi Raamat   

LH-18

Viimati muudetud 12.04.2019.