Spaateenindajate lõpetamisjärgne praktika Euroopa rohelises pärlis

Loomise kuupäev 18.11.2024

Meie Erasmus+ programmi tööpraktika toimus Sloveenias, Bledi linna südames asuvas öko sertifitseeritud Astoria hotelli Wellness Spa-s 29.september kuni 29.oktoober. Õeldakse, et Sloveenia on Euroopa roheline pärl ning meie reisikogemuse põhjal nõustun ütlusega täielikult.

Astoria hotellist jõuab ca 5 minutiga maalilise Bledi järve äärde ja sealt saab vaadelda ka kaunist Bledi lossi, mis kõrgub ülal kaljudel. Lossini jõudmiseks on vaja tõusta mööda lõputuna näivaid astmeid ülespoole, kuid kõik seal nähtav on pingutust väärt: linna ja ümbruse vaated, museaalid, kabel, trükitööd ja kõik muu on väga huvipakkuv. Bledi järves asub ka väike saareke, kus on kirik, mille kellad helisevad väga sageli ja lakkamatult külastajate soove väljendades, mille kohta räägib ka üks kohalik legend.

Lühidalt võib öelda, et Bled on väike linnake, kus turistide voog on linna ilu ja vaatamisväärsuste pärast vaibumatu. Linnas on huvitava arhitektuuriga majad, kitsad ja kaunid tänavad, palju hotelle ja külaliskortereid, restorane, kohvikuid ja kohalikke küpsetisi pakkuvaid tillukesi poekesi. Samuti ka suveniiripoode ja väikesi butiike.   

Selles kaunis kohas toimunud praktika käigus saime uusi töökogemusi, arendasime suhtlemisoskusi ning minu jaoks avardus laiem perspektiiv spaateeninduses. Meil oli võimalus teha spaas klientidele massaaže ning keha- ja näohoolitsusi. Tutvusime ka spaatööga kõige laiemas mõttes: harjutasime võõrkeeles klientidega suhtlemist ja kohalikele klientidele selgitamist, miks me nendega sloveeni keeles ei vestle, kiiret ümberplaneerimist, kannatlikkust ning vajalikke praktilisi oskusi. 

Õppisime juurde keha kuivharjamist ning tundsime huvi spaarituaalide vastu. Tutvusime põhjalikumalt saunakeskusega, kus on suurepärased võimalused tervise turgutamiseks, aga ka vaba aja veetmiseks ja sõpradega suhtlemiseks. Nende saunakultuur erineb teatud määral meie omast, neil on nimelt segasaunad.

Esimesel tööpäeval Astorias kohtusime meie mentoritega – Mojca, Mateja ja Markoga. Oli meeldiv vestlus ja tutvumine. Küsiti, miks valisime Bledis asuva Astoria Wellness Spa oma tööpraktika tegemiseks ja mida peame enda tugevateks ja nõrkadeks külgedeks. Aga ka seda, mida ootame praktikalt ja milliste kultuuriobjektidega soovime tutvuda. Mojca oli valmis soovi korral meid viima Ljubljanasse või mõnda teise huvi pakkuvasse paika, kui leiame aja, mis meile ühiselt sobib. Hiljem, ühel vabal pühapäeval, käisimegi koos temaga Postojna koobastes ja Pirani linnas, mis andsid fantastilise ja unikaalse kogemuse. Mateja rääkis töökorraldusest ja Marko oli meie otsene mentor spaas.

Meile tutvustati Astoria Wellness Spa tööruume: administraatori lauda broneerimissüsteemiga, massaažikabinette, saunu, mullivanniga basseine ja puhkeala. Nägime, kuidas ette valmistada saunad ja puhkealad klientide vastuvõtuks ning isegi seda, kuidas basseine puhastada. Hiljem tegime käe harjutamiseks ühele kaastöötajale massaaži ja saime nendelt ka paar soovituslikku nippi, mida nemad olid oma töös edukalt kasutanud.

Õhtuks oli meil ülesanne tutvustada inglise keeles saunaprotseduure ja erinevaid saunu (soome-, auru-, aroomi- ja infrapunasauna), et vajadusel juhendada kliente, kes on esmakordselt saunu külastamas. Õhtul kell 21 lõppes meie tööpäev korrastustöödega, mille käigus said puhastatud lamamistoolid, sulgetud välibassein ja välja lülitatud saunad jms. Edasiste tööpäevade sisu seisneski nimetatud ettevalmistus- ja korrastustööde ning erinevate massaažide kombinatsioonides.

Wellness Spa-s oli ka privaatsaun, mida sai broneerida kolmeks tunniks ja mille ettevalmistus- ja korrastustööd olid kõrgendatud tähelepanu all. 

Üsna varsti olid meie võimalike tööde nimistus ka klassikaline-, antistress-, selja- ja jalgade ning näomassaaž, aga ka energiat andev massaaž ja kehakoorimine soola- või suhkrukoorijaga.

Kliendid olid enamjaolt väga head ja sõbralikud, nende tänusõnu nautisime täiel määral, eriti külaliste raamatusse kirjapandut, sest saime juurde uudseid mõtteid selle kohta, mida kliendid tajuvad.

Kogu kogemustepagasi täienemine oli võimalik tänu personalijuhi Marko organiseerimisele ning võimaluste leidmisele, et saime osaleda töös. Olen tänulik meie mentoritele ja kõigile spaateenindajatele, kes meid hästi vastu võtsid, õpetasid ja jagasid väärtuslikke töökogemusi. Rohked tänusõnad Kuressaare Ametikoolile ja projektijuhile Ave Paaskivile, juhendaja Marella Kakkumile ning Erasmus+ programmile, et saime võimaluse tööpraktikaks Astoria Wellness Spa-s ning selle raames tutvuda nii spaakultuuri erinevustega, kuid ka Sloveenia kultuuri- ja vaatamisväärsustega, mis jätsid kustumatu elamuse.

Enamus meie lähireisidest huvipakkuvatesse kohtadesse toimusid hommikutundidel, kui sõitsime bussiga Bohinj järve äärde või Radovljica linnakesse vaatama vanalinna ning kohalikku šokolaadi valmistavat väiketööstust ning ravitsemismuuseumi- ja poodi. Käisime Lesces vaatamas kirikut ja raudteejaama ning võtsime ette jalgsi retke Vintgari kurus asetsevate kärestike ilu imetlemiseks jalutades mööda seda ääristavat laudteed.

Vabadel päevadel käisime Ljubljanas, Sloveenia pealinnas, mis pakkus vaatamiseks põnevaid sildu, arhitektuuri, kõrguvat lossi, Tivoli parki ja ka illusioonide maja – see paik on igati vaatamist väärt. On müstiline liikuda illusiooni ja tegelikkuse piirimaadel.

Sõitsime ka Kranj – Sloveenia Alpide pealinna, mis asub kahe alpi jõe Sava ja Kokra vahel. Kranj katedraal, vaade vanalinnale, Layers house, kus elas maalikunstnik Leopold Layer. Nüüd on seal kunstiväljapanekud kohviku mõnusas miljöös ja sõbralik rahvas. Kranj vanalinnas on ka 1300 m pikkused maa-alused tunnelid II maailmasõja aegadest, mis paraku polnud sel hetkel avatud.

Ühel ilusal pühapäeval saime näha ka juba eespool nimetatud Postojna koopaid, mida kutsutakse ka maagiliseks maa-aluseks maailmaks ja looduse meistriteoseks, sest osa 24 kilomeetri pikkusest imeliste valgustatud stalaktiitide- ja stalagmiitidega koobaste süsteemist on avatud vaatajatele juba aastast 1824. Seal võib näha ka ainulaadset Proteus anguinust, koobastes vees elavat salamandrit keda kutsutakse ka baby dragoniks või koopa draakoniks – ca 20 cm loomake, kellel puudub pigment ja kes on valgustundlik.

Edasi liikusime Aadria mere poole ja sõitsime läbi Portorozi ning jõudsime Pirani linna, mis on tilluke maju täis pikitud poolsaar Aadria meres, kus autodega linna sõita tohivad vaid vähesed linnaelanikud. Piran on kuulus oma soola poolest. Kesklinnas on turg, kirik ja ülikool ning toidukohad on maalilise vaatega merele.

Kokkuvõttes võib öelda, et Sloveenia pakkus häid muljeid ja elamusi kuhjaga.

Ester Palits

Viimati muudetud 18.11.2024.