Keraamika eriala õppijad kirjutavad Erasmus+ välispraktikast Ungari pealinnas.
Väljasõidu päevaks oli märtsikuu esimene päev ja pühapäeva hommikul. Lend Budapesti poole algas ilusti, siiski kerge ärevusega, sest oli teada, et koroonaviirus on üle ilma levimas. Aga kuidas ja mil moel see meie olemist kohapeal edaspidi mõjutama hakkab, sellele nii väga ei mõelnud või siis ei püüdnud mõelda.
Budapesti jõudsime lõuna paiku. Päike paistis, ilm oli soe ja tujud ka rõõmsad. Ootasime lennujaamas mingi aeg oma pagasit kuni selgus, et neid kohe ikka kätte ei saa ja et need tuuakse hiljemalt õhtupoole meile ära. Nii ka läks. Mis seal ikka, suundusime kergete kottidega linna poole ja edasi Google Mapsi abil sai metrooga kohale.
Korter asus hea koha peal: lähedal trammipeatus, poed ja ka kaubanduskeskus. Sellele heale lisaks suurepärane korter - suur, avar, kõrgete seinadega ja mõnusalt mugav elamispind. Hea vedamine. Samal õhtul ka kiire tutvus lähiümbrusega. Lisaks oli ka vaja süüa osta. Selline oli siis esimene päev.
Järgmise päeva hommikul olime kella kümneks koolis, kus ootas meie mentor/praktika juhendaja Szilvia Vago. Käisime koolimaja peal ja nii-öelda tutvustati meid siin ja tutvusime seal. Kohati oli tunne nagu veedaks aega 30-40 aastat tagasi. Igal juhul hea nostalgialaks.
Raamatukogu: sai läbi sirvitud palju raamatuid, tutvumaks Ungari kultuuri ja ajalooga. Ja seda ikka mõttega, et kuidas leida inspiratsiooni projektitöödeks, mis ees ootamas. Abiks veel välisvaatlused ning jalutuskäigud pikkadel Budapesti linnatänavatel ja suurepärastel sildadel otsides ikka põnevaid detaile ning sümboleid ja muud huvitavat. Põhilised jalutuskäigud toimusid öövalguses, sest päeval olime praktikal ja õhtud läksid kiiresti hämaraks.
Budapest on spaade linn. Vikipeedia andmetel on Budapestis on rohkem kuumaveeallikaid kui üheski teises maailma pealinnas. Kahjuks meie sinna ei jõudnudki. Aga järgmisel korral kindlasti.
Fantastiline on Buda palee hoonete kompleks. Matyasi kirik. Linna promenaad, millelt avanevad suurepärased vaated linnale. Võimas uus gooti stiilis Parlamendihoone.
Linnast voolab läbi Doonau jõgi, mis jaotab linna mäe otsas olevat Budaks ja teisel pool lamedat maad Pestiks. Neid linnaosi ühendavad erinevad sillad ja need on omaette vaatamisväärsused. Jalutamine looduskaunis Margareti saarel. Seal ka öövalguses.
Linn on täis kujusid ja suurte meeste nimedega väljakuid, muuseume ja galeriisid, vanu hooneid ja kitsaid tänavaid, kohvikuid ja väikepoode. Budapestis on kerge transpordiga ringi liikuda. Transport sõidab nii-öelda kogu aeg, ooteaeg peatustes on vaat et olematu. Lisaks odav.
Linn sünnitas ideed
Nii sündisidki praktika tegemise ajal ideed ja edasi teostamised. Kes tegi Ungari kuningate kroonidest inspireeritud anumaid, kes õppis treipingi taga ja kes tegi Ungari sümbolitega tähistatud raamatute hoidjaid. Seda kõike oli kaheks nädalaks ja siis see lõppes ühel hetkel ja kiiresti. Praktika oli läbi. Koroonakriis oli võtmas suuri mõõtmeid ning kõik muutus kiiresti ja kiiresti ja kiiresti - maailm on kohe lukku minemas. Ühesõnaga eelviimasel päeval, see oli laupäev, jõudsime isegi oma armastatud töid lõpetama minna - ja sinna need jäid. Hetkel on veel teadmata nende saatus. Meie mentor Szilvia tuli meiega hüvasti jätma, kõik oli kuidagi ootamatu ja kurb. Samas jäid otsad ju lahti ehk saatus toob meid vägagi tagasi. Suured tänud Szilviale, et meie jaoks olemas oli.
Viimane õhtu kohapeal oli ärevust täis. Teised mõtted, teised tunded ja ümberringi muutused ja segadused. Ave, meie kaitseingel võlus meile tagasilennu piletid ja jõudis veel võluda neid korraga ka kõigile teistele, kes samas olukorras. Aitäh Ave!
Aga veel enne magama minekut sai sõidetud trammiga vaikuse tiirud Budapesti peal ja filmitud tuledega valgustatud imelisi sildu. Need on need, mille pärast tuleb lihtsalt tagasi minna.
Hommik. Külmkapp süüa täis ja nii see jäi. Tagasilend kodu poole, muidugi maskid olid meil ikka ees ja nii ilmselt koduni.
Peamine, miks Budapesti praktikale sai mindud, oli saada erinevaid kogemusi. Eesmärk oli täiendada just oma praktilisi oskusi ja teadmisi ning midagi uut ja kasulikku juurde õppida. Näiteks taaskasutatud savi uueks loomine pigmenteerimisega. See tööprotsess võttis veidi aega ja vajas kannatlikkust. Tulemus aga suurepärane.
Lisaks tutvumine kohaliku eluoluga ja keele kogemus. Praktiseerida sai lisaks inglise keelele ja ka vene keelt. Meid vastu võtnud juhendaja oskas seda suurepäraselt ja heameelega soovis saada keelekogemust ka vene keeles.