Olime tegevusjuhendajatena Küprosel Erasmus+ praktikal veebruaris-märtsis 2024. Eestist on praktikakohaks olnud Paphos vaid nelja lennutunni kaugusel.
Saabudes võttis meid võttis vastu Yiannis: väga tore ja hoolitsev, tõi meile süüa, sõidutas tööle ja tagasi. Elukohaks oli Iiris Village, väga vaikne ja puhas ridaelamu tüüpi majake.
Meie praktikakohaks oli Margaritas Liassidou Home. Väga kena ja armas kohake, linnakärast eemal, avar ja rohelusest ümbritsetud. Kodu eesmärk on pakkuda erivajadusega inimestele tuge ja kaitset, sotsiaalset kohanemist, parandada füüsilist ja vaimset võimekust.
Kodu pakub igapäevaelu toetamise teenust päevahoiuteenusena. Eesmärk on tagada inimese parim võimalik iseseisev toimetulek ja areng läbi toimetuleku toetamise, igapäevaelu- ja tööoskuste kujundamise ning lähedaste nõustamise kaudu.
Oluliseks eesmärgiks on vähendada lähedaste hoolduskoormust, toetada nende tööturul püsimist ja ühiskonnaelus osalemist. Kujundatakse ja arendatakse isiklikke ja igapäevaelu oskusi läbi igapäevaelu tegevuste, kaasates inimest võimetekohastesse ja temale sobivatesse tegevustesse.
Ühekorruseline maja oli avar, valge ja ruumiküllane. Seal olid mitmed klassid ja tegelusruumid, teraapiaruumid, arvutiklass, jõusaal, lavaga aula, söögisaal. Igapäevaselt oli juhendamisel u 20-30 klienti.
Meie esimesed päevad praktikal möödusid töötajate abistamisel. Vaatlesime ja kuulasime kliente, hiljem ka juhendasime, olime abiks erinevatel tegevustel, söötmisel, jootmisel, mängimisel (puzzled, pliiatsid, nööbid), ratastooli kliendi abistamisel õue ja söögisaali jne.
Sealsed tegevusjuhendajad ja terapeudid olid väga sõbralikud ja avatud. Nägime palju erinevaid huvitavaid teraapilisi ja aktiviseerivaid tegevusi, mida kindlasti enda töös ka kasutame ja harjutame. Oleme väga tänulikud saadud kogemuste ja arenguvõimaluste eest.
Küprosel mägedes sajab talvel lund
Küpros on imeline Vahemerepärl. Päikeses unelevad liivarannad, erksinine meri, tsitruselised aiad, lõhnav liivatee ja puju. Banaanikasvandused vahelduvad oliivisalude ja viinamarjaväljadega. Sellel saarel on kõik tingimused loodud suurepäraseks puhkuseks – tervendav kliima, esmaklassilised hotellid, soe Vahemeri, erakordselt rõõmsameelne ja külalislahke kohalik rahvas.
Küprose Vabariik liitus Euroopa Liidu 2004. Pindala on 9251 km2, rahvaarv on ligi 1,3 miljonit. Küprose pealinn on Nikosia. Ühel kolmandikul saarel valitseb Põhja- Küprose Türgi Vabariik, ülejäänud saarel toimib Küprose Vabariik.
Küprose edelaosas Troodese mäestikus asub saare kõrgeim tipp Olümpose mägi (1953m). Põhjas asuvad Kyrenia mäed. Riigi suurim veekogu on Limassoli soolajärv (10,65 km2), pikim jõgi Pedieosi (98 km).
Kliima on vahemereline: mahedad, niisked talved (+10 - +13 C), palavad, kuivad suved (+26 - +35 C). Suviti on põud ja talviti sajab mägedes lund. Mageveevarud on napid ja jäätmekäitlusega nad ei hiilga, prügi ei sorteerita.