Käisime Erasmus+ programmi raames Soomes Kajaani linnas. Praktikal oli kaks eesmärki – saada ülevaade noortele ja erivajadustega inimestele mõeldud vaba aja tegevustest, mida Soomes pakutakse, ja praktiseerida Marilyni Kultuuripajas.
Meid vastuvõttev kool oli Kajaani Rakenduskõrgkool, mis on hästi sisustatud õppeklassidega. Majas on sotsiaal- ja tervishoiu sektor ning humanitaar- ja haridusvaldkond. Osalesime ka Kajaani koolis toimunud messil. Ümbruskonna asutused tutvustasid oma tegevusi õpilastele ja kohalikele elanikele.
Marilyni Kultuuripada on loodud Sospedi haldussüsteemi alusel. Tööst saavad osa võtta 18–35-aastased noored. Kuna töötajaid on vähe, on noorte juhendamine rajatud praktikantide abile. Meiega koos oli Marilyni Kultuuripajas veel praktikante: ukrainlane, venelane, poolakas ja soomlane.
Pajas on kolm palgalist töötajat. Viie nädala plaan on paika pandud. Külastajatele pakutakse erinevates töötubades osalemist: lauamängud, retromängud, karaoke, meediatöötuba, liikumisrühm, jaapani kultuuri töötuba. Maja on avatud teisipäevast reedeni kell 10–16. Kolmapäeviti ja reedeti on ka õhtune rühm.
1984. aastal tekkis riigiteaduste magistrandil Antti-Veikko Perhentuval visioon luua fond, mis järgiks Soome sotsiaalpedagoogika põhimõtteid. Sotsiaal- ja hoolekandesüsteem põhineb sotsiaalpsühholoogilisel mõtlemisel, klientide ärakuulamisel, abistamisel läbi töötubade moodustamise ning töötubade rakendamise.
Selline töö (noorte elluastujate abistamine) aitab paremini mõista, analüüsida ning väärtustada keerulisi ja varjatuid sotsiaalseid nähtusi. Sellist tööd saavad teha inimesed, kes suudavad kuulata ja analüüsida.
Tänapäeval rahastab fondi sotsiaal- ja tervishoiuministeerium, samuti on teretulnud annetused. Annetuste summad dokumenteeritakse ja näidatakse, millisele sihtgrupile on annetus suunatud. Annetatud summade abil laiendatakse sihtrühmade tegevust ja rahastatakse sõidukulusid, samuti ostetakse ekskursioonide ja muuseumide pileteid ning töövahendeid töötubade läbiviimiseks.
Fondi projektid toetavad vaimse tervise rehabilitatsiooni arengupuudega, hasartmänguprobleemidega ja välismaa taustaga noori inimesi.
27. novembril tähistatakse Sospedi süsteemi 40. aastapäeva lahtiste uste päevaga. Üle Soome on loodud seitse sellist keskust.
Osalesime Kajaani rakenduskõrgkoolis toimunud messil, kus ümbruskonna asutused tutvustasid oma tegevusi õpilastele ja kohalikele elanikele.
Meil Eestis puudub selline süsteem nagu Sosped, mis aitab 18–35-aastastel noortel – sealhulgas arengupuudega, hasartmänguprobleemidega ja välismaa taustaga inimestel – vaimse tervise rehabilitatsiooni kaudu iseseisvuda ja sotsialiseeruda. Selline süsteem oleks ka Eestis hädavajalik.
Kajaani linna avastamine
Lisaks praktikakogemusele tutvusime Kajaani linna ajaloo ja vaatamisväärsustega. Külastasime Kajaani linnamuuseumi, kunstimuuseumi ja jalutasime linnuse varemetes. Käisime ka Kajaani teatris, kus vaatasime etendust "Minu vend lõvisüda". Teatripiletid olid kõikideks etendusteks täissaalidele välja müüdud. Samuti käisime kinos.
Koolivaheajal pakkus Kajaani lastele võimalust osaleda töötubades vallamajas. Käisime tutvumas, kuidas lapsed seal aega veetsid ja millega tegelesid.
Noortele pakutakse sooduspiletitega pääsu veekeskusesse, kus asuvad ka jõusaal ja kohvik. Terviserajad, mis on varustatud pimedatele mõeldud viitade ning kasutatud süstalde jaoks mõeldud suletud kastidega, pakuvad kõigile võimalust looduses liikuda ja sportida. Terviseradadel on piknikulauad ja grillimiskohad, kus saab lõket teha ja toitu valmistada. Kajaani noored kasutavad aktiivselt võimalusi looduses viibimiseks, matkamiseks ja spordiga tegelemiseks.
Halloween
Kultuuripajas toimuvad õhtuti spordihallis palli mängimine ja treeningud. Praktika aja sisse jäi ka Halloweeni tähistamine. Kaunistasime klientidega kohviku ning jälgisime, kuidas nad valmistasid mustikakooki ja viineripirukaid (muuminakke). Järgmisel päeval, Halloweeni ajal, oli kohvik avatud külastajatele. Klientide valmistatud koogid ja morss olid väga maitsvad ning neid osteti koju kaasa.
Üks klientidest oli kirjutanud laulusõnad armastusest ja vampiiridest. Juhendajate abil valmis viis, ning noor autor esitas laulu bändivoorus, kus ka meie osalesime.
Jõulud ettevalmistamisel
Juba praktika alguses tutvustas kooli juhataja ruume ja vihjas eelseisvatele jõuludele. Panustasime jõuluprogrammi, valmistades koos noortega päkapikke ja lumehelbeid.
Kahjuks jäi meie praktika lühikeseks, mistõttu ei saanud osaleda 27. novembril toimuval Sospedi süsteemi 40. aastapäeva tähistamisel.
Meile avaldas sügavat muljet, kuidas kõiki – nii praktikante kui kliente – koheldi võrdselt. See oli väga huvitav ja inspireeriv kogemus.
Kultuuripaja juhataja rõhutas, et selline praktika on kasulik mõlemale poolele – meie jagasime oma teadmisi ja oskusi, samas saime endaga kaasa nende nippe ja häid ideid.