Tegevusjuhendaja õpingud viisid mind kaheks nädalaks Soome Luovi kutsekooli tegevusjuhendaja praktikale. Luovi kutsekool on väga suur, see tegutseb Soomes paljudes piirkondades ja seal õpivad erivajadustega noored vanuses 15 kuni 20 aastat. Tegin praktikat Oulu linna kutsekooli ühiselamus, kus tegevusjuhendajad toetavad õpilasi peale koolitunde.
Nende tööks on juhendamine igapäevaelu toimingutes nagu näiteks poes käimine, koristamine, söögi valmistamine ja muidugi vaba aja ning liikumise/sportimise tegevuste pakkumine. Kuid enamus noori on seal väga iseseisvad ja saavad hästi hakkama.
Seltsikoerad võtavad pingeid maha
Juba esimene praktikapäev oli väga huvitav: ühiselamut külastasid nn seltsikoerad. Eestis nimetatakse neid teraapiakoerteks, kuid Soomes on seltsikoerte roll veidi teistsugune. Noortele väga meeldis koertega suhelda, kuna see on lõõgastav ja võtab pingeid maha.
Iga nädala teisipäeval tehakse koos noortega õhtuti suupisteid ning mul oli võimalus tutvustada neile kiluvõileibu ja kama. Kama tekitas palju elevust, sest midagi sellist polnud keegi varem saanud, kuid maitses neile hästi. Järgmisel teisipäeval valmistasime koos noortega kaerahelbeküpsiseid, mis oli neile ka midagi täiesti uut.
Tegevusjuhendajate üks suur roll on kutsuda noori sportima ja liikuma.Koos tegevusjuhendajatega korraldasime väljasõidu metsa, kus tegime lõket ja grillisime vorstikesi.
Oulus oli veel ilm külm päeval -10 kraadi ja palju lund. Metsas matkamine meeldis noortele väga. Matkal olid kaasas ka noored koos juhendajaga Saksamaalt ühest sarnasest koolist. Neil oli see metsaretk eriti eksootiline: et saab minna metsa, ilma et peaks ette teatama ja pileti ostma. Kuna Saksamaal pidavat just nii saama metsa minna, selline ilma loata matkamine ja grillimine ei ole seal lubatud.
Valmistasin ette ka väikese viktoriini Eesti loomadest, lindudest ja taimedest, mis huvitas noori ja nad said Eestist rohkem teada.
Käisin vaatamas ka teises koolihoones igareedest vabaaja tegevuste programmi, mida viivad läbi tegevusjuhendajad. Tehti viltimist, maalimist jne. Noorte hulgas oli kõige populaarsem Bingo mängimine ja karaoke laulmine. Karaoke oli populaarne ka tegevusjuhendajate seas.
Ühiselamus on noortel väga head elamistingimused, toad ja ühised ruumid on suured ja mugavad. Käisime ka Oulu lähedal Muhoses asuva kutsekooli ühiselamu hooneid vaatamas. Seal oli ühiselamus ka saun ja osad hooned meenutasid ühekordeid ridaelamuid, kus näiteks oli kolme noore kohta kaks tuba ja köök ning soomlastele kohaselt ka saun.
Kaks nädalat praktikat möödusid väga kiiresti ja huvitavalt. Sain väga palju teadmisi ja praktilisi tööoskuseid. Kõik kooli töötajad olid väga sõbralikud, jagasid oma töökogemusi ja kaasasid mind oma töösse.
Suur tänu Erasmus+ programmile ja Kuressaare Ametikoolile suurepärase võimaluse eest õppida ja kogemusi saada!