Šveitsi kutseharidus töötab nagu kellavärk 

Loomise kuupäev 30.04.2025

Šveitsi kell - küllap igaühe jaoks seostub see ülima täpsuse ja töökindlusega ja muidugi ka kõrgele väärtusele vastava hinnaga.

Mõnepäevase põgusa tutvumise järel Šveitsi kõrgetasemelise kutseharidusega tahaks öelda, et kogu ühiskond on seal nagu kellavärk: keeruline, iga viimse detailini läbimõeldud ja hästi kokkukõlav.

Nii on ka selle ühiskonna tuleviku töötajad ülitäpseks lihvitud süsteemi osaks. Kõigile ja kõigele on mõeldud, et igaüks saaks võimalikult heal tasemel hariduse, mis vastab otseselt kõrgtehnoloogilise majanduse arenguvajadustele.

Kutseõppesse sisenetakse 9-aastase üldhariduse järel kolmepoolse lepinguga: õpilane (vanem), ettevõte ja kanton (riik). Sisuliselt tähendab see seda, et 15-aastane sõlmib töö- ja õppimislepingu, sest tegemist on nn dual-süsteemiga: 1-2 päeva nädalas koolis, ülejäänud 3-4 päeva ettevõttes. Kellel lepingut ei ole, saab õppida täiendavas “sillaprogrammis” ühe aasta jooksul.

Šveitsi noorte hulgas on kutseõpe tugevalt eelistatud valik, riigi keskmisena suundub 75% kutseõppesse (ja tööle) ning 25% akadeemilisse gümnaasiumi.

Gümnaasium on ettevalmistus akadeemiliseks karjääriks ja selle lõpetajad jätkavad ülikoolides. Kutseõppe 3- või 4-aastase programmi järel on soovi korral võimalik edasi õppida rakenduskõrgkoolides või täiendava aastase õppe järel astuda akadeemilisse ülikooli.

Süsteem on loodud demokraatlikult ühiskonna kõiki osapooli kaasates ja üksikud poliitikud või ametnikud ei saa kaalukaid pikaajalise mõjuga otsuseid langetada. Igaüks saab anda oma panuse, et kellavärk veelgi paremini töötaks ja kokkulepitud eesmärke täidaks.

Kutsekoolil ei ole vaja õppijaid valida, väljalangemist ei ole. Õpilase koolist puudumise korral võtab kool kontakti ettevõttega. Kool pakub vajadusel sotsiaalset nõustamist, kuhu eelkõige pöörduvad õpilased ise, kuid ka õpetajate või lapsevanemate soovitusel. 

Šveitsi haridussüsteem on loomulik osa sealsest kõrgtehnoloogiliset majandussüsteemist. Kogu see kellavärk ei ole mõistagi odav, ega peagi olema, sest töö tulemusena valmivad tooted on tippkvaliteediga ja maailmaturul kõrgelt hinnatud. Hea teenistus maailmaturul jõuab loomulikult nii otsese tegijani kui kogu võimaldava taustsüsteemini.

Õpirännet toetas Erasmus+

Viimati muudetud 30.04.2025.