Saaremaa - viikingiajastu häll?

Loomise kuupäev 18.02.2021

Käesolev aasta on Saaremaal viikingiaasta. Eesmärgiks on suurendada saare kogukonnatunnet ning tutvustada Saaremaa viikingiajalugu läbi Salme laevmatuste leidude. Traditsiooniline Kuressaare Ametikooli giidieriala õpilaste poolt korraldatud konverents lükkas teema-aastale hoo sisse.

Olude sunnil virtuaalsena toimunud sündmus tõi huviliste ette mitmeid põnevaid ettekandeid.

Ettekannete otsa tegi lahti Saaremaa Muuseumi peavarahoidja Priit Kivi, kes tegi põhjaliku ülevaate 2008. aastal Salmel kergliiklustee ehitamise käigus leitud viikingileidudest, mis üle kümne aasta mandril uuringutel olid ja jaanuaris lõpuks tagasitee kodusaarele leidsid. Priit rääkis kahest Salme laevmatusest ja näitas pilte huvitavamatest leidudest, mis tõid tunnetuse viikingiajastust kuulajatele lähemale. 

Asva linnus-asulas teemapargi püsti pannud Kajar Lember jutustas, kuidas ta Saaremaa turismi jaoks olulise atraktsiooni oma kodukülla rajas. Asva Viikingite Küla on pidevalt arenev teemapark, mis kolme aasta jooksul on jõudnud viikingite ajalugu ja kombeid tutvustada väga paljudele inimestele. Uue nime saanud Saaremaa Viikingid OÜ-l on planeeritud veel palju huvitavaid edasiarendusi. Igal juhul on Asva Viikingite Küla hea näide, et kui on piisavalt pealehakkamist, siis on meil siin saarel võimalik igasuguseid põnevaid asju algatada.

Külastaja tahab saada meeldejäävat kogemust

Kuressaare Ametikooli kutseõpetaja Marella Kakkum on seotud Saaremaa SPA-teenuste kujundamise ja õpetamistega. Tema väikeseks kireks on meie esivanemate pärandi otsimine, selle  säilitamine ja edasi andmine läbi turismi. Marella tõi kuulajateni palju häid mõtteid turismi mitmekesistamiseks oma elamusmajanduse eriala lõputööst. Marella arvamus on, et turism liigub elamusturismi suunal ja tänapäevane külastaja tahab saada meeldejäävat kogemust.

“Mitte saarlases ei ole viikingi verd, vaid viikingis on saarlase verd!” on käesoleva aasta sõnum. Valla ootustest ja plaanidest käis rääkimas Saaremaa valla spordi- ja kultuuritöö peaspetsialist Rasmus Tüüts. Viikingiaasta tunnuslause on “Saagad sajandite tagant” ning soov on tuua nii kohalike saarlaste kui ka külalisteni aasta jooksul palju temaatilisi sündmusi, näitusi ja ajalugu.

Jätkas 19-aastane Sten Kongas, kelles on kohe kindlasti omajagu viikingi verd, sest oma noore elu jooksul on ta juba valmis jõudnud ehitada päris oma viikingilaeva nimega Orm. Ettekandes jutustas noor viiking rohkete piltide abil Ormi Saaga ja väljendas hästi, kuidas tugeva soovi korral viib sihikindlus eesmärgini. Paadi ehitamiseks saadi raha toetusprojektist ja ehitamiseks läks aega kaks aastat. Nüüd käib Orm viikingikultuuri tutvustamas erinevatel üritustel ja loodetavasti leiab sel aastal Ormile tegevust veelgi enam.

Uhkeis viikingirõivais astusid kuulajate ette Triin Varrak ja Hardi Lipand, kelle korraldatav Salme viikingiturg tuli esmalt mõttesse, kui 2015. aastal purjetasid neile Rootsist külla viikingiverega sõbrad. Pärast leidudest ja viikingikultuurist jutustamist küsisid külalised, et miks neil juba Disneylandi ei ole. Sellest tuli mõte korraldada viikingiturgu. Tänaseks on turust kujunenud oskuslikult turundatud vahva peresündmus, kus viikingiajastut inimestele lähemale tuuakse.

Viikingid hoidsid kunsti au sees

Päevale pani uhke punkti kunstiteadja, Kuressaare Ametikooli kutseõpetaja Reet Truuväärt, kes rääkis ehtsast viikingiaja kunstist. Alustuseks viikingite tarbekunstist ja nende tõlgendustest. Seejärel tegi Reet ülevaate Põhjamaade rahvusromantilisest kunstist. Viikingid kujutasid kaunistuses enamasti stiliseeritud looma kujutisi, mis esinevad nii Saaremaa Viikingiaasta kui ka Ormi logos. Ettekandest tuli välja, et viikingid hoidsid kunsti au sees.

Viikingite ajalugu on kirev ja elemendirikas. 2021. aasta jooksul on huvilistel võimalik selle kohta eriti palju teada saada, kuid viikingite kultuuri üle on saarlased alati uhked olnud ja on ka edaspidi. Virtuaalsena toimunud konverentsi on võimalik järele vaadata Youtube’is, kirjutades otsingusse “Saaremaa - viikingiajastu häll?”

Viimati muudetud 18.02.2021.