Õppijatega projekte läbi viies olen ma tihti leidnud ennast mõtlemas, kuidas seda või teist teemat käsitledes oleks võimalik mastaapi kasvatada, et töö mõju laieneks kooli seinte vahelt kaugemale.
Õpilastega keskkonna teemadel arutledes võib leida võimalusi, kuidas luua väärtust läbi õpiprotsessi ka kogukonnale.
Üks selline projekt, milles said kokku jätkusuutlikkuse ja disainivaldkonna teemad, oli Kuressaare linna uute prügikonteinerite piktograafia. Nimelt ilmusid ühel hetkel meie linnapilti uued metallist sorteerimiskonteinerid, millel olid eestikeelsed sildid: „paber“, „plastik“ ja „taara“ (vt 1. pilt).
Meile, kui kodanikele ja disainientusiastidele, tekitasid sildid kaks küsimust: millist pakendit taarasse oodatakse ja kuidas aidata kukalt kratsivat eesti keelt mitte valdavat turisti, kes soovib oma limpsipudelist vabaneda. Võtsime nõuks anda panus olemasoleva märgistuse täiendamiseks piltkujutistega, et lihtsustada prügi sorteerimist võimalikult laiale sihtgrupile.
Töö lõpptulemusena valmisid kolm erinevat piktogrammi, mis sobitusid olemasolevate märgistustega (vt 2. pilt)
Tootsime need iseseisvalt kleebismaterjalile ning paigaldasime päikesepaistelisel kevadpäeval otse prügikastidele (vt 3. pilt).
Päeva lõpuks võis tunda rahulolu mitmel põhjusel. Projektiga said õpilased võimaluse terve disainitsükli läbimiseks ja see tunne, et sai antud pisike isiklik panus kogukonna hüvanguks, teeb siiani südamele pai. Boonuseks oli muidugi meeldiv kevadine praktikapäev värskes õhus.
Rohepäevikuid kirjutavad ametikooli õpetajad, kes osalevad Erasmus+ projektis VET Schools Doing Greenlink opens on new page. Projekti eesmärk on tõsta õpetajate-õppijate teadlikkust ÜRO kestliku arengu eesmärkidestlink opens on new page>