Mai keskel osalesime koos Tiia Jõgi, Sille Lapi ja Erik Riigega Soomes Espoos korraldatud projektikohtumisel, mille eesmärgiks oli samm-sammult lahti kirjutada kestlikkuseteemalisi õppetööprojekte.
Õpetajate näost-näkku koostööl oli kolmepäevase kohtumise põhirõhk. Näiteks arendati projekte eakate toetamiseks 3D-prinditud esemete abil, taaskasutusmüükide korraldamisest, õppijatele ÜRO kestliku arengu eesmärkide tutvustamisest jpm.
Erasmus+ koostööprojekti VET Schools Doing Green raames korraldatud kohtumisel räägiti ka tulevikuvaatamise ja visualiseerimise oskusest (futures literacy, future-thinking), ning kestlikkuseteema arengutest Soomes ning mujal.
Toodi välja, et noortel vaade tuleviku osas võib olla väga pessimistlik ning ei nähta omapoolseid võimalusi. Soome arenguagentuur SITRA on loonud õppematerjale ning küsimustikke, et aidata noortel näha, kuidas nad saavad mõjutada nii enda kui ka teiste tulevikku.
Kõnelemas käis ka kaks eksperti väljastpoolt meid võõrustanud Live ametikooli. Helsingi piirkonna keskkonnaasutuse HSY esindaja rääkis sellest, kuidas Helsingi, Espoo, Vantaa ja Kirkonummi elanike ning ettevõtete poolt toodetud jäätmeid taaskasutatakse ning mis saab Vantaa prügipõletusjaama tuhast ja räbust. Espoo territooriumil asub enam kui 200 hektari suurune endine prügimägi. Erinevad ettevõtted ja idufirmad toodavad seal biojäätmetest mulda, biogaasi jne.
Katariina Mustonen SYKLI ametikoolist (ingl SYKLI Environmental College) rääkis, et meie planeet suudab end 250 000 aastaga taastada. Ka siis, kui inimkond on hävinenud. Kestlikkus puudutab seetõttu eelkõige inimkonda. Praegu kogetakse kliimamuutused eri piirkondades erinevalt: Soomes on mais lumesadu, Kesk-Euroopas tihedalt esinenevad üleujutused, lõunapool põud.
Soome projektipartnerid märkisid, et Katariina näol on tegu nõutud esinejaga. Ta on olnud Soome kutsekoolide kestlikkuse teekaardilink opens on new page ning UNESCO Greening Education Partnershiplink opens on new page loomise juures.
Valmivaid projekte katsetame järgmisel õppeaastal. Oktoobri algul on VET SDGs projekti järgmine õpetajanädal kavas meie koolis.