Ametikool hakkab Pärnus spaateenindajaid õpetama

Loomise kuupäev 19.02.2018

Kuressaare Ametikool on alustanud sisseastumisavalduste vastuvõttu spaateenindaja eriala õppimiseks töökohapõhises õppes, sihtrühmana näeb kool Pärnu spaade töötajaid, kes soovivad tõsta oma kvalifikatsiooni.

„Huvi spaateenindajate õpetamiseks Pärnus tuli Estonia spaa poolt, kelle töötajad meil poolteist aastat tagasi Kuressaares töökohapõhises õppes ka alustasid,“ rääkis ametikooli töökohapõhise õppe koordinaator Karola Männamäe. „Elu näitas, et Pärnust Kuressaares õppetundides käimine on keeruline. Kuna Pärnumaa Kutsehariduskeskuses seda eriala õppida ei saa, siis otsustasime avada Pärnus spaade töötajatele suunatud õpperühma.“

Valdav osa õppetööst viiakse läbi Pärnus. Õpetajad tulevad suures osas Kuressaare Ametikoolist. „Käivad läbirääkimised ka mõnede õpetajate kaasamiseks Pärnust,“ sõnas Männamäe. Poolteist aastat kestev õppetöö algab ja lõppeb õppetsüklitega Kuressaares.

Tegu on esimese korraga, kui Kuressaare Ametikool väljaspool kodumaakonda sellises mahus mõne eriala tasemeõpet läbi viib. Küll viidi 1999 – 2000 läbi hooldustöötajate täienduskoolitusi Raplamaal Mõisamaa Hooldekodus ja 2008 – 2009 Valgamaal Hellenurme Hooldekodus

Töökohapõhises õppes viiakse kolmandik õppetööst läbi koolis ja kaks kolmandikku ettevõttes. Õppijal peab olema tööleping spaateenust pakkuva ettevõttega. Õppima asumise eelduseks on vähemalt põhihariduse olemasolu ja vanus vähemalt 18 aastat.

Õppetöö viiakse läbi keskmiselt kord kuus kolmepäevaste tsüklitena. „Õppetsüklid viiakse läbi esmaspäevast kolmapäevani, kui spaades on töökoormus mõnevõrra väiksem,“ rääkis Männamäe.

Spaateenindaja erialal õpitakse spaa- ja ilumaailmas töötamiseks vajaminevaid oskusi: näo- ja kehahoolitsused, massaaž, erialased võõrkeeled, anatoomia, suhtlemine jne.

Õpingud lõppevad kutseeksamiga, mille sooritajatele omistab Eesti Spaaliit spaateenindaja 4. taseme kutse.

Ametikool alustas spaateenindajate õpetamist esimesena Eestis 2014. aastal. Eriala õpetamiseks pani aluse ametikooli eestvedamisel aastatel 2011-2013 läbi viidud rahvusvaheline projekt Wellness. Projekti raames koostati spaateenindaja eriala kutsestandard ja esimesed õppematerjalid. Esimene rühm töökohapõhises õppes spaateenindajaks õppinuid lõpetas ametikooli 16. veebruaril.

„Väga tugeva põhja saab küll alla. Ma alustasin täitsa nullist ja nüüd võin öelda, et olen täitsa proff juba. Vabalt teen tunniseid massaaže,“ märkis õpinguid lõpetav Rika Lindmaa Pärnus asuvast Hedon Spast.  „Mulle on öeldud: „Kohe näha, et te olete vana massöör.“ Ma pole kunagi iitsatanud, et teate, olen ainult pool aastat masseerinud. Tagantjärgi on veider mõeldagi, et kuidas ma poolteist aastat tagasi mitte midagi ei osanud.“

„Spaateenindaja eriala on hästi lai: me ei õpi ainult massaaži, meil on õppekavas ka pediküür, maniküür, lõõgastavad näohoolitsused, vahatamised, kulmude ja ripsmete värvimised, lihtsamad föönisoengud, punupatsid, juuste pesemine, tervislik toitumine,“ rääkis Lindmaa. „Ka soome ja inglise keel, mis spaades töötajatele on väga oluline. Pead teadma, kuidas öelda kliendile soome või inglise keeles: „Palun keerake selili.““

Viimati muudetud 27.08.2018.