Uue printeriga on Tehnoloogiamajakas tehtud juba mitu seadmete varuosa

Loomise kuupäev 29.11.2018

Tehnoloogiamajakas on eelmisest nädalast uus 3D printer, millega Heiko Kull on valmis printinud juba mitu raskesti hangitavat tööriistade varuosa ja õppetöös vajalikku abivahendit.

„Kui sa selle printeriga saad seadmetele toimivaid juppe teha, siis polegi rohkem midagi rääkida,“ vastas Heiko küsimusele uue 5000 eurot maksnud printeri kvaliteedi kohta. Seni oli Upal laenuks Disainimajaka 3D printer, mida kasutati SÜG 9. klassi noormeeste töö- ja tehnoloogiaõpetuse tundide läbi viimiseks.

3D printeri abil valminud varuosadeks on haagipüstoli purunenud detail ning pitskruvi otsik. Mõlema hankimine nö traditsioonilisi varustuskanaleid mööda on keeruline. Mitmeid varuosi enam ei tehta. Detailide tööjoonised modelleeris Heiko ise purunenud osade järgi.

Ultimakeri S5 3D printer on hetkeseisuga veel ainus omataoline Eestis. Lisaks kvaliteetsele prindile on võimalus korraga printida kahe erineva materjali või värviga. Praegu on printeri poolil must tugev PLA filament ja vees lahustusv naturaalne PVA-filament, mida printer kasutab keerulisemate detailide toestamiseks. Tugimaterjali saab hiljem prinditud esemest välja pesta.

Heiko sõnul on printeri näol tegu desktop-seadmega, mida igaüks sarnaselt näiteks video tegemise oskusele võiks kasutada osata.

Printeri edasist tulevikku näeb Heiko prototüüpimises ning töö- ja tehnoloogiaõpetuse läbi viimisel.

Viimati muudetud 14.12.2018.