Tarkvaraarenduse esmakursuslastele pakutakse praktika lõpus tööd

Loomise kuupäev 21.06.2022

Tarkvaraarendajate kutseõpetaja Andrus Naulainen rõõmustas, et viimastel aastatel õppetöös tehtud ümberkorraldused on hakanud vilja kandma. Nii õppijate lõpuprojektid kui ka praktikad lähevad järjest ägedamaks.

Juba teist aastat saatsime päevaõppe tarkvaraarenduse noori ettevõtetesse praktikale juba esimesel kursusel. Eesmärk on anda võimalikult ruttu töömaailma kogemus meeskonnatööst, erialaoskuste tähtsusest ja ka sellest, mida tähendab tööl käimine. „Paljud noored rääkisid, et üllatas see, kui vaba on töökeskkond, võid tulla ja minna millal tahad, võid teha kodust, peaasi, et ülesanded tehtud saavad,“ märkis Naulainen.

Praktika kestis 6 nädalat. Varem oli esimene praktika alles teise kursuse lõpus.

Toome siin välja kaks esmakursuslaste praktikalugu, mis võiks olla tulevastele ametikooli astuvatele noorem tarkvaraarendajatele eriti inspireerivad.

Fredy testis äritarkvara

Fredy oli praktikal Tallinna tuiksoonel Rotermanni kvartalis asuvas äritarkvara ettevõttes Shepherd CMMS. Ettevõttel on kontor ka Tartus, Aparaaditehases.

Quality assurance testijana töötas ta igapäevaselt läbi arendustiimi tehtud tarkvara, et tuvastada enne tarkvara uuenduste avaldamist võimalikke vigu. „Vaatan kõik läbi ja kui on jama, siis teen vearaporti. Testin uusi feature’id, mida kliendid on soovinud.“ Kokku on tiimis 7 testijat, kellest enamik on tudengid.

Praktika oli nii edukas, et Fredy jätkab suve lõpuni samas ettevõttes tööd.

„Olen õppinud, kuidas tarkvara efektiivselt testida, kuidas selgelt ja õigesti vigu kirja panna. Kuidas arenduse protsess reaalselt käib, sest läbi vearaportite suhtlen arendajatega ja testimine ning arendamine käivad käsikäes.“

Kõik käib inglise keeles, ettevõtte üks arendusüksus asub ka Hongkongis.

Shepherd OÜ operatsioonide juht Ilo Keres: „Oleme alati toetanud väljaõpet töö käigus ja sisemiste karjäärivõimaluste pakkumist. Mitmed meie edukad tippspetsialistid on alustanud Q&A tiimis testijatena ja liikunud edasi vastavalt oma huvidele ja tugevustele kas arendajaks, juurutajaks või tootejuhiks.

Pakume paindlikku tööaega, kooliaasta keskel saab töötada osakoormusega, suviti täiskoormusega. Shepherd pakub ainulaadset võimalust saada selgeks kogu maailmas laialt kasutusel olev äritarkvara NetSuite, mis avab sõna otseses mõttes uksed maailma, sest selliseid spetsialiste otsitakse nii USAs, Aasias kui ka Euroopas.“

Kristo tundis, et oskused ei jää teistest maha

Kristo valik oli oma praktika läbi viia ettevõttes TextMagic, mille peakontor asub Tallinnas. TextMagic on väikeettevõtetele suunatud SMS-turunduse tarkvara, mida kasutatakse klientidega suhtlemiseks, teavituste, hoiatuste, meeldetuletuste saatmiseks ja SMS-turunduskampaaniate edastamiseks igal ajal ja igal pool. TextMagicul on üle 50 000 aktiivse ärikliendi peamiselt USA-s ja Suurbritannias. Ühes kalendrikuus saadetakse üle 20 miljoni sõnumi.

Kristo viis esmalt ennast kurssi ettevõtte tegevusega, tutvudes TextMagicu toodete, teenuste ja arendusprotsessiga. Samuti võttis ta osa ettevõtte UX/UI koosolekutest. Tema peamiseks ülesandeks oli Web app (PHP, Vue.js, Jquery) testija roll ehk eesmärgiks oli otsida ja leida üles vead kasutajaliideses. Vead tuli dokumenteerida ja edastada arendajatele. Samuti kirjutas Kristo tarkvara koodi (C#).

„Täitsa hästi läks. Mulle pakuti suveks ka tööd, neile meeldisid mu oskused. Tundsin ise ka, et ei jäänud teistest oskustega väga maha.“

„Õppisin kõige rohkem tiimitööd. Kontoris  oli eri rahvustest inimesi nii ukrainlasi kui ka venelasi. Tore oli rääkida inimestega, kes pole Eestist.“

TextMagic peab oluliseks noortele praktikakohtade võimaldamist, et nad saaksid eelkõige ülevaade nö päris töö toimimisest. Noortel on vaja reaalset nägemust töökorraldusest, inimeste koostööst, ettevõtte kultuurist ja sellest, millist rolli ja panust annab iga indiviid ettevõtte arengule. TextMagic otsib aktiivselt arendajaid ja meele teeb rõõmsaks, et järjest enam kogub see eriala populaarsust.

Viimati muudetud 21.06.2022.