Sõiduautotehnik Poolas tippvõistlusel neljas

Loomise kuupäev 27.08.2021

Inter Cars poolt korraldatud Young Car Mechanic superfinaalis Poolas võistles seitse riiki, igast riigist üks õpilane. Seega sai 3000 alustajast lõppvõistlusele vaid seitse parimat.

Eestit ja Kuressaare Ametikooli esindas Kaarel Käbin. Eesti lõppvõistlusel sai ta teise koha. Lõppvõistlusele Poola pääsesime „tänu“ sellele, et võitja osalemisest loobus.

Poolas ootas kahe päeva jooksul kümme erineva raskusastmega ülesannet, mis kõik olid ette valmistatud tundud firmade poolt: Bosch, Febi, Elring, Castrol, Schaeffler, Valeo, ZF Aftermarket, Continental, Mann + Hummel ja Meyle.

Seega tuli Kaarlil mõlemal päeval tegeleda viie erineva võistlusülesandega. Loosiga saime esimeseks alaks Mann + Hummel. Põhiliseks ülesandeks on siin leida kataloogide abil autole vajalikud filtrid ja need ära vahetada. Meile see ala sobis hästi: 45 punkti 50st oli hea algus.

Sellel aastal tuli võistlejatel täielikult ise hakkama saada, sest juhendajad viidi võistlusalalt ära tutvuma Inter Car partnerite tootmishoonete, ladude jm kohtadega. Vajadusel said õpilased kasutada vaid tõlgi abi, kui inglise keelest aru saamisega oli raskusi. Balti riikide õpilastel ei olnud keelega probleeme. Ukraina, Bulgaaria ja Ungari õpilased ei osanud kahjuks praktiliselt üldse inglise keelt.

Teiseks alaks oli Meyle, kus oli vaja vahetada automaatkäigukasti õli. Mõned vead võtsid siin punkte maha kuid 41 punkti 50st oli normaalne tulemus. Edasi siis Schaeffleri ülesanne, kus oli vaja vahetada siduripakett spetsiaaltööristade abil. Isiklikult kartsin seda ülesannet kõige rohkem, sest kui siin midagi oleks Kaarel valesti teinud, ei oleks ta saanud järgmist detaili paika panna. Lõpuks 44punkti.

Järgmisena oli Valeo. Siin oli vaja reguleerida topelt kuivsiduri täiturmehhanismid. Siin lugesid nii aeg kui ka täpsus. Kaotasime esimest korda natuke rohkem punkte kui oleks pidanud:  39punkti 50st. Päeva lõpetas ZF Aftermarketi ülesanne, kus oli vaja vahetada ära uuel BMW tagumised elektroonilised piduriklotsid. Ühe vea tõttu ei tulnud siin maksimumpunkte, kokkuvõtteks saime 47 punkti.

Esimese päeva lõpetasime teisel kohal, kuid vahed olid väga väikesed. Esikolmik oli 3 punkti sees ja teised kaotasid vaid mõne punktiga.

Teine päev algas selle võistluse kahe kõige raskema alaga – Bosch ja Elring. Teisel päeval peale kuut ala enam ei näidatud avalikult punktitabelit. Viimast korda nägime punktitabelit, kui olime langenud peale Bosch ala viiendaks. Saime 34punkti. Ülesande sisuks oli hapnikuanduri testimine ja muud diagnostilised tööd auto juures. Iseenesest see ei olnud halb tulemus, sest selleks hetkeks oli parim punktisumma vaid 36p. Lõpuks jäidki punktid sellel alal 30-36 vahele, välja arvatud Poola võistlejal, kes sai 45p. Tänu sellele tõusis ta esikolmikusse. Natuke jääb see ala „hinge kripeldama“, sest sellel alal ei olnud kohtuniku inglise keele tase ainsana tasemel Võimalik, et siia jäid tänu sellele ka meie punktid.

Edasi tuli Elring. Seal tegi Kaarel võistluse parima tulemuse 34p ja sai alavõidu. Ise tean, et siit oleks saanud kindlasti lõpuks meile esikolmikusse tõusmiseks vajalikud punktid hankida. Ala oli nii ajamahukas ja Kaarel ei jõudnud ülesande lõppu, nagu enamus teisi võistlejaid. Vigu ta protsessis ei teinud ja nii tuligi sellel alal parim punktisumma. Ülesandeks oli tänapäevase diiselmootori plokikaanetihendi vahetus koos mootori detailide korrasoleku kontrolliga.

Castroli ülesandes tuli teha „ohutuks“ tänapäevane hübriidauto ning teada erinevaid Castroli õlitüüpe, tulemuseks 43 punkti. Continentali ülesandes tuli vahetada mootori hammasrihm – 46p punkti. Viimane ala oli Febi. Tuli tunda tänapäevaseid auto jahutussüsteeme, nende jahutusvedelikke ja oskama süsteemi korrasolekut kontrollida ning testida, tulemuseks 48p.

Lõpuks andis see meile kahjuks 4nda koha, kuid väga-väga palju uusi teadmisi ja kogemusi. Arvestades seda, et Kaarel on ainult ühe aasta seda eriala õppinud, oli see tema poolt supertulemus. Ideaalsel juhul oleks me suutnud ka kolmandaks end võidelda kuid see on paratamatu, et mõnel pingelisel hetkel tulevad üksikud eksimused sisse.

Võistluse võitis Ungari võistleja, kellele järgnes Poola ja Leedu. Meie kaotus oli kolmandale kohale 2p, viies oli sama punktisummaga Ukraina, kuues Bulgaaria ja seekord jäi viimaseks Läti võistleja.

Margus Kivi

juhendaja