Kokavilistlane valiti Eestit esindama EuroSkillsil

Loomise kuupäev 30.06.2020

Kuressaare Ametikooli vilistlane Markus Treirat valiti Eestit esindama jaanuaris Austrias korraldatavatel üle-euroopalistel kutsevõistlustel EuroSkills.

„Kui spordimaailmast võrdlust tuua, siis kutseõppurite jaoks on tegu Euroopa meistrivõistlustega,“ rääkis Kristi Tiido Tallinna Teeninduskoolist, kes on Eesti ekspert EuroSkills’i kokavõistlustel.

2019. a Kuressaare Ametikooli lõpetanud Markus Treirat saavutas teise koha eelmisel kevadel korraldatud üle-eestilisel kokavõistlusel „Noor Meister.“  Järgneva valikusõela läbimiseks tuli teha täiendavaid proovitöid.

Markus kinnitas, et tahtmine võistelda on tugev: „Noorel Meistril jäi midagi võtmata. Eesmärk pole lihtsalt minna: siis võid juba koju jääda. Praegu võtan eelseisvat võistlust pigem rahulikult, aga eks ikka ootan juba.“ Varem on ta võitnud esikoha rahvusvahelisel kokavõistlusel „Kokakunst Kuressaares,“ samuti esindanud ametikooli kokavõistlustel Hollandis ja Itaalias.

Algselt pidi EuroSkills korraldatama sügisel, kuid lükkus viiruspandeemia tõttu edasi. Kuressaare Kuursaalis restoranis Ku-Kuu töötav Markus märkis, et talle edasilükkamine pigem sobis. „Sügisel-talvel on Ku-Kuu poolel tööd vähem ja rohkem aega harjutada.“

„Restoranis meil praegu tööd on. Tullakse kala sööma ja suveterrassi nautima,“ märkis ta. „Võrreldes igapäevase kokatööga on võistlus täpsem ja detailsem. Pead väga hästi teadma, miks sa mida teed.“ Markuse kaasjuhendajaks on Ku-Kuu peakokk Toomas Leedu.

EuroSkills 2020 korraldatakse jaanuaris Austrias Grazis. 45 erialal oodatakse osalema 650 noort 30 riigist.

Markus Treirat on viies ametikooli õpilane, kes nii kõrgetasemelistele võistlustele pääseb. Varem on Eesti võistkonna koosseisus EuroSkillsil osalenud kokk Heinrich Liis (2008), ehituspuusepp Kalmar Sepp (2010),  graafiline disainer Martin Siilak (2014) ja sõiduautotehnik Aivo Alas (2018).

„Praegu olen erinevate toitude tegemist läbi proovinud,“ rääkis Markus. Alates juulist on plaanis treeningud eelmiste EuroSkillside kogemuste põhjal koos Eesti EurosSkillsi ekspert Kristi Tiidoga. Oktoobris tuleb täpsem võistlusjuhend. „Siis hakkame väga tõsiselt harjutama,“ märkis Tiido.

Viimati muudetud 30.06.2020.