Esimene vilistlane käis Erasmus+ PRO pikal praktikal

Loomise kuupäev 07.02.2020

Sandra Poll oli esimene Kuressaare Ametikooli vilistlane, kes käis uuel Erasmus+ PRO välispraktikal. Praktika pikkus võib olla kuni 12 kuud ja eeldab soovijalt endalt suurt initsiatiivi praktikakoha leidmisel. Programmi eesmärk on kestvamalt mõjutada kutseõppijate rahvusvahelist liikuvust.

Sandra lõpetas noorem tarkvaraarendaja eriala 2019. a.  Õpingute ajal käis ta ka neljanädalasel praktikal Maltal. Äsjalõppenud pikaajaline praktika Hispaanias kestis neli kuud. Allolevas intervjuus räägib ta oma praktikast ja ametikoolis õppimisest.

Kuidas sa PRO praktikale pääsesid ja mida pidid selleks tegema?

Praktikale pääsemiseks esimene ja kõige põnevam samm oli valida praktikariik ja vastavalt praktikatoetuse võimalustele mõelda välja praktika kestuse ning alustamise aeg.

Praktikale oli võimalik kandideerida kas ise firmasid otsides ja kirjutades, kuid otsustasin teha asja omale lihtsamaks kasutades veebilehte erasmusintern.com.

Sellel lehel on võimalik sorteerida praktikaid kestuse, riigi ja eriala poolest. Kandideerimiseks täitsin lühikese vormi, kirjutasin motivatsioonikirja ja jäin vastust ootama.

Praktikale pääsemiseks tegin intervjuu 3 firmaga, kellest 2 ka olid nõus mulle kohta pakkuma.

Kuidas erinesid nüüdne praktika ja õpingute aegne praktika Maltal?

Õpingute aegne praktika oli lihtsam, kuna minek oli koos teiste koolikaaslastega, kool aitas ajada kõiki asju ning kohapeal oli meile abiks Erasmuse koordinaator. Minu tööülesanded olid lihtsamad ning väikese vastutusega, kuna olin firmas vaid kuu aega.

PRO praktikal tuleb ajada oma asjad ise, kuid alati sain küsida abi praktikafirmalt ning teistelt praktikantidelt samas firmas. Praktikal koheldi mind rohkem töötajana kui praktikandina, kuna ma olin seal võrdlemisi pikka aega.

Millised olid sinu tööülesanded praktikal?

Tööülesandeid oli väga palju erinevaid ja iga nädala-kahe tagant vahetus projekt, millega ma tegelesin. Väga suur osa ülesannetest oli teha lihtsaid veebilehti firma erinevatele teenustele ning klientidele. Tegelesin ka firma enda süsteemide uuendamise, parandamise ja uuendamisega. Inimene, kes mulle ülesandeid jagas, oli internetiturunduse spetsialist, seega suur osa ülesannetest olid sellega seotud.

Mida praktika sulle andis ja õpetas?

Praktika andis mulle väheke kogemust juurde erialaselt ning väga palju kogemust juurde inglise ja hispaania keeles suhtlemisega. Õppisin, et võõrkeelses keskkonnas elamine ja töötamine ei ole midagi rasket ning et see on hea viis keeli praktiseerida.

PRO praktikal käimine andis mulle aega mõelda, mida peale kooli lõpetamist teha.

Miks sa soovitad teistele sellisele praktikale kandideerida?

Soovitan PRO praktikale kandideerida kõigil, kes:

• ei tea, mida nad peale kooli lõpetamist teha tahavad,
  • tunnevad et neil pole piisavalt oskusi töö jaoks ja soovivad harjutada oma erialaseid oskusi,
  • soovivad inglise keelt harjutada ja/või uut keelt õppida.

PRO praktikal saab teha kõike eelmainitut ja samal ajal näha uusi kohti, tutvuda erinevate kultuuridega, saada uusi tuttavaid ning reisida.

Kuidas hindad ametikoolis õpitut? Mis see sulle andis?

Ametikoolis õpitu andis mulle algteadmised paljudest erinevatest asjadest, et enda jaoks huvitavaid ise edasi õppida ja täiustada. Sain harjutada inglise keeles rääkimist ja kirjutamist.

Kõik ametikoolis õpitu oli minu jaoks piisav, et saada PRO praktikale ja on piisav, et leida töökoht.

Mida soovitad neile noortele, kes ametikooli tarkvaraarendajaks õppima tulevad?

Soovitan kõigil noortel teemasid ja programmeerimiskeeli, mis koolitunnis tunduvad huvitavad, iseseisvalt edasi õppida.

Iseseisvalt õppimine süvendab huvi eriala vastu, kuna koolis asjade pinnapealselt õppimine ei pruugi anda piisavalt huvi ja motivatsiooni. Mõnedes tundides on üsna kiire tempo, kodus õppimine on vajalik, et püsida järjel ja mitte kaotada huvi. Ainult tunnis õpitu võib ka jääda väheks, et leida praktikakoht ja kooli lõpus ka töökoht.

Loomulikult soovitan ka kõigil kandideerida välispraktikale, eriti õpingute ajal.

Millised on sinu tööalased tulevikuplaanid?

Alustan oma esimest töökohta arendajana väga heas ja tuntud  firmas Tallinnas. Kaugemas tulevikus on plaanis jälle teha erialast tööd ka välismaal.

Viimati muudetud 07.02.2020.