Disainiõpilane võitis USA õpilaskonkursi rahvusvahelise kategooria peapreemia

Loomise kuupäev 21.09.2018

Kuressaare Ametikooli disaini õppesuuna liikuva graafika kujundaja eriala 2. kursuse õpilane Joonas Välja võitis 20. septembril oma animatsiooniga Karl Ernst von Baeri elust ja tööst Lowell-Milkeni projektõppe keskuse (USA) õpilaskonkursi rahvusvahelise kategooria peapreemia suurusega 1000 dollarit

Vaata videot siitlink opens on new page

Konkursil osalemine sai alguse sellest, et USAs asuv Lowell-Milkeni hariduskeskus pakkus Joonase juhendajale, Kuressaare ametikooli õpetaja Merit Karisele 2017. aastal stipendiumi keskuse külastamiseks ja projektõppe koolitusel osalemiseks.

Isiku-uurimuse projektõppe keskuse eesmärk on koolitada õpetajaid tegema õpilastega projekte, millega tutvustada eelkõige USA kooliõpilastele meedia ja kunsti väljendusvormide kaudu laiemas avalikkuses või USAs vähetuntud, kuid noortele eeskujuks sobivaid teadlasi, kultuuri- ja ühiskondliku elu tegelasi.

Karise leidis haridus- ja teadusministeeriumi FB-lehelt Eesti teadlaste ingliskeelsed lühitutvustused ja pakkus need 2017. aasta sügisel põhikoolijärgsetele liikuva graafika õpilastele erialaprojekti teemaks. Projektiga töötati terve aasta eri juhendajate käe all animatsiooni, pikselgraafika, multimeedia tööprotsessi ja erialaprojektide tundides.

Video tegemine õpetas palju

Joonas Välja: "Minu jaoks oli see täiesti uus kogemus mitmes mõttes. Teadsin, et Baer oli tuntud teadlane Tartust, kuid mitte seda, et ta oli üks embrüoloogia rajajaid. Käisime rühmaga Tartus Baeri muuseumis, kus kohtusime teadusajaloolase Erki Tammiksaarega. Nimetaksin teda Baeri suurimaks fänniks ja arvan, et temast tuleks ka video teha. Seda videot tehes õppisin kasutama Adobe After Effects programmi. Ingliskeelse teksti lugesin ka ise sisse. Animatsiooni stiili eeskuju sain School of Life haridusvideotest, seal kasutatakse koos ajaloolist fotot ja tänapäevast pildikeelt. Õppisin selle projektiga palju nii Baeri kui video tegemise kohta."

Merit Karise: "Baer on Eestis hästi tuntud, USA kooliõpilaste seas kindlasti mitte. Tõenäoliselt kuluks video vaatamine küll ka Eesti kooliõpilastele marjaks ära, näiteks inglise keele, ajaloo, loodusteaduste tundides. Video peamine eesmärk on kõnetada õpilasi ja äratada neis huvi Baeri, miks mitte ka teaduse vastu laiemalt. Samas saata sõnum, et suured saavutused ei tule kergelt - tuleb pingutada, ületada raskusi, visalt õppida. Joonas oligi ise väga tubli, ta pingutas, õppis ja töötas projektiga iseseisvalt ka peale tunde."

Viimati muudetud 21.09.2018.