Ametikooli kokad teevad presidendi vastuvõtuks suupisteid

Loomise kuupäev 21.02.2019

Tänavusel vabariigi aastapäeva vastuvõtul Tallinnas Estonia kontserdimajas teevad teiste seas suupisteid ka kaks ametikooli kokaõpilast ja õpetaja.

Ametikooli kokad kaasas Vabariigi Presidendi külaliste toitlustamisesse peakokk Emmanuel „Manu“ Wille (Olde Hansa).

„Presidendi peakoka soov oli, et kaasaksime vastuvõtu ettevalmistamisesse ka kokkasid õpetavad koolid ja annaksime õpilastele võimaluse üritusest osa saada,“ rääkis Wille. „Olen suur Kuressaare Ametikooli sõber ja siin palju õpetamas ning võistlustel kohtunikuks käinud. Seetõttu ei olnud vaja pikalt mõelda, kellega tahan koostööd teha.“

Ettevalmistused algasid juba sügisel. Ametikooli turismiteeninduse õppesuuna juhtõpetaja Ülle Tamsalu ütles: „Oleme Manuga juba novembrist saadik suhelnud, koos istunud ning suupisteid ette valmistanud. Nüüd on viimased päevad jäänud, et see asi ära teha.“

Wille märkis, et kasutab suupistetes ka kohalikku toorainet, näiteks Muhu leiba. Selleks, et suupisted oleks vastuvõtu külalistele üllatuseks, ei ole lubatud nende täpset kirjeldust või pilte avaldada. Iga vastuvõtul osalev meeskond koos peakokaga valmistab kolm erinevat suupistet, kokku 1500 tk.

Suupistete ettevalmistamine algab ametikoolis reedel. Tallinna sõidavad neid koos Willega valmistama kokaõpetaja Halliki Väli ning kolmanda kursuse kokaõpilased Markus Treirat ja Marat Lysy.

„Kui meid Markusega presidendi vastuvõtule kööki appi kutsuti, siis pani küll mõtlema, et kuidas me sellise kutse oleme ära teeninud. Kindlasti saab jälle midagi uut õppida, uusi kogemusi ja muidugi tuntud nimedega kööki jagada ja koostööd teha,“ sõnas Lysy. „Suupistete valmistamine on loomulikult aeganõudev töö ja päris peen. Usun et tuleme toime ja saab põnev olema. Suured tänud ka rühmakaaslastele, kes aitavad ettevalmistustöödes.“

Treirat lisas: „See on hea et kaasatakse õpilasi taolistele üritustele. Oleme Maratiga varemgi Manul abiks olnud, Manuga koostöö sujub hästi. Suupisteid on palju, kokku ca 1500, eks alguses võttis pead vangutama küll. Väljakutsed teevad alati head, rutiinist välja, midagi uut jälle. Tuleb ise härjal sarvist haarata. Usun, et saame ilusti hakkama.“

Viimati muudetud 21.02.2019.