Ahvenamaal käidi toiduturismi õppimas väikeettevõtetes kohapeal

Loomise kuupäev 02.11.2021

Oktoobri esimesel nädalal külastasid 7 õpilast ja 4 õpetajat Interreg EPIG projekti raames Ahvenamaad ja tutvusid kohaliku toiduturismiga läbi ettevõttekülastuste ja töötubade.

Vastuvõtjaks oli Åland Yrkesgymnasiumi, kes on ka projekti ellukutsuja ja peapartner. Projekti eesmärk on 10-nädalase toiduturismi mooduli loomine. Valmivat moodulit saab kasutada iseseisva õppekavana, kuid seda võib kasutada ka valikmoodulina toidu-ja turismierialade väljaõppes.

Õppereisi eesmärk oli muuhulgas testida, kuidas õpilastele sobib õppetöö läbiviimine tavapärasest erinevas keskkonnas tegevettevõtjate poolt läbiviiduna.

Õppereis algas töötoaga koolis, kus koos Ahvenamaa õpilastega arutati toiduturismi teemadel. Kolme päeva jooksul külastati nii erinevaid kohalikku toitu pakkuvaid restorane, pubisid, õlletehast Stallhagen, toidu-ja käsitöökvartalit Sjökvarteret, kui ka kohalike farmerite ühendust Ålands Trädgardhallin, mis koordineerib puu- ja köögiviljakasvatust Ahvenamaal. Samuti toimus kohtumine Ahvenamaa ettevõtlusministriga, kes rääkis Ahvenamaa ajaloost ja tänapäevasest ettevõtluskeskkonnast.

Kirsiks tordile toimus viimasel päeval reis Silverskäri, mis on kolmest saarest koosnev eraettevõte. Silverkär, Sviskär ja Klobben. Saartel saab pidada konverentse, pidusid, tähtpäevade tähistamist või niisama puhata. Saartele pääseb ligi vaid paadiga. Saarel on eraldi restoran, kus valmistatakse kohalikust Ahvenamaa toorainest maitsvaid roogasid. Neil õnnestus ka meie maitsemeeli üllatada – pakuti nii hülge- kui ka kormoraniliha. Ettevõte omab ka Green Key sertifikaati.

Õppereisi viimane õhtu lõppes kooli köögis ja restoranis koos kokates ja süües. Kevadel toimub Ahvenamaa õpetajate ja õpilaste vastukülaskäik Saaremaale.

Minul võttis reisimuljetest toibumine päris pikalt aega – reisiseltskond oli erakordselt armas, viisakas, üksteisest hooliv ja rõõmsameelne. Selliste õpilaste ja õpetajatega võin minna kasvõi maailmalõppu!

Ave Paaskivi
projektijuht

Reisimuljeid õpilastelt

Kätleen Kliimand (majutusteenindus):

„Kokkuvõtvalt ütleksin, et meie Ahvenamaa reisi jooksul olnud teenindajad/hotelli administraatorid ja giidid olid meiega väga sõbralikud ning väga külalislahked, mis tundus minu pilgul väga suur üllatus kuna nagu ikka, siis on üks tavaline eestlane tõrjuva stereotüübiga. Võimalus rääkida ainult inglise keeles teiste inimestega võõras riigis on väga suur võimalus end proovile panna ja ütleksin, et mulle isiklikult andis see väga palju julgust ja kindlust juurde“.

Hendrik Väinaste (giid):

Hea kogemuse giidimisest sain Silversäri ja Klobbeni saarel, kus kohtusime Johaniga, Silverskäri omanikuga. Sõidutades meid saarte vahel, tutvustas ta meile Šampuse saart ja rääkis oma elust, kuidas ta sattus sellesse kanti elama. Temaga kogemus oli intensiivne, ta on kirglik ja uhke oma saavutuste üle ja mul oli au temalt õppida nippe ja viise, kuidas oma giidimist muuta“

Sass Kesküla (kokk):

Toidud olid maitsvad ja kõhu sai täis. Imestama pani mind see, et paljud toidud olid kaetud õli või võiga.  Seal olid kõik salatid, püreed ja lihad rohke rasvaainega. Meil Eestis sellist asja palju ei näe. Mulle väga meeldisid toidud ja sain proovida palju uusi asju.”

Meelis Teder (kokk):

“Reis mulle meeldis ning jäin rahule, saime proovida palju erinevaid kohalikke toite ja jooke. Kohalikud võtsid meid väga kenasti vastu ning olid nii elevil meie tulekust, et unustasid ära kumba pidi lipp üles vinnata…”

Lore Rambi (majutusteenindus):

Minule väga reis meeldis ja sain nii palju juurde õppida selle aja juures. Ootame juba uut reisi sama seltskonnaga.“

Linda Klooster (väikeettevõtlus):

„Väga ägedalt planeeritud reis!“

Külastatud ettevõtted

Kvarter5 on hotelli restoran, mis on avatud nii hotelli külastajatele kui ka tavainimestele. Pakuvad hommikusööki, lõunat ja õhtul on avatud a la carte restoran. On Mariehamnis väga populaarne lõunasöögikoht. Hotelliketti kuulub 3 hotelli, millest üks on avatud aastaringselt, teised kaks suviti.

Indigo restoran on aastal 2004 valminud skandinaavia stiilis restoran, mis asub vanas telliskivi hoones Marienhamni südames. Restoranis on 80-100 istumiskohta. Lõunasööki pakutakse esmaspäevast reedeni kell 11-15. À la carte restoran on avatud esmapäevast laupäevani, suviti on nad avatud ka pühapäeval. Samas majas asub ka bar&bistro, kus pakutakse lõunasööki ja igal nädalal erinevat bistroomenüüd. Hooajal on avatud ka terrass. Ettevõte pakub lisaks veel cateringi teenust erinevateks tähtpäevadeks.

Sjökvarteret on käsitööle mõeldud ala Mariehamnis. Seal leidub näiteks SALT käsitöö pood ja Gullviva kullasepp, mida me oma õppereisi jooksul külastasime. Käsitööpoes on müügil erinevate kohalike väikeettevõtete poolt tehtud käsitööd, keraamikat, ehteid, komme ja šokolaade. Gullviva on kohalik kullasepp, kus valmivad väga ilusad ehted.

Stallhagen on kohalik õlletootja. Samas majas asub veel gastropubi ja tehase pood, kus lisaks õllele müüakse ka erinevaid kohalikke Ahvenamaa tooteid, käsitööd ja kingitusi. Soomes Pietarsaares on avatud samasugune pubi nagu Ahvenamaal. Pubis on võimalik maitsta nende erinevaid õllesid koos väikeste snäksidega. Pubis pakutakse lõuna ja õhtusööki. Hooajal on avatud terrass. Restoranil on Green Key sertifikaat, mis tähendab, et tehakse koostööd erinevate kohalike ettevõtetega, kes tarnivad  vajalikud toorained neile koha peale kätte. Säästavad elektrit ja komposteerivad toidujäägid, keskkonnafilosoofia on tähtsal kohal.

Silverskär on kolmest saarest koosnev eraettevõte: Silverkär, Sviskär ja Klobben. Saartel saab pidada konverentse, pidusid, tähtpäevade tähistamist või niisama puhata. Saartele pääseb ligi vaid paadiga. Silverskäris on 11 majakest, kuhu saab majutada 42 inimest. Saarel on eraldi restoran, kus valmistatakse kohalikust Ahvenamaa toorainest maitsvaid roogasid. Ka neil on Green Key sertifikaat. Klobbenis on 11 majakest ja mahtutab ööbima 42 inimest. Kohapeale on võimalik kutsuda kokk. Sviskäris on üks maja ja mahutab ööbima 4 inimest.

ATH (Ålands Trädgardhallin) kuulub 120 Ahvanamaa farmerit. Nende kaudu läheb igale poole Soome erinevaid puu- ja juurvilju. Neil on oma ladu ja pakkimisliinid. Tootmine soosib väikeettevõtteid, mis loob omakorda juurde uusi töökohti. Iga toote taga on ettevõtja, kes vastutab oma toote kvaliteedi eest.

ASS Paviljongen on pubi Mariehamni sadamas, kus on hea süüa lõunat või tutvuda À la carte menüüga õhtul. Nende visioon on, et külalised saaksid aru mida nad söövad. Suviti on lahti terrass, kus on oma kergem menüü. Nad kasutavad kohalikku toorainet nii palju kui võimalik. Kui meie seal sõime, siis oli näha, et ka see koht on kohalike seas väga populaarne lõunasöögikoht.

Ülevaate pani kokku Linda Klooster

Viimati muudetud 02.11.2021.