Kokaõpilastega Itaalias rohelist mõtteviisi arendamas

Date created 23.05.2019

Mai keskel osalesime kuue toitlustusõpilase ja nelja õpetajaga Itaalias projekti GreenGuest kohtumisel, külastasime ettevõtteid ja õpilased võistlesid kokavõistlusel.

Lido di Jesolo on Veneetsia lähedane kuurort, kus on 260 hotelli. Külastasime kaht, kus omanikud rääkisid sellest, mida nad keskkonnasäästmiseks teevad. Üks mõte, mis mulle jäi kõlama, on, et kliendid on riigiti erinevad. Kui itaallane näeb hotellipoolseid tegevusi energia säästmiseks, siis ta tuleb ning kiidab: „Te teete õiget asja.“ Põhja-Euroopast tulnu jaoks on see juba nii loomulik. Ta peab seda enesest mõistetavaks.

Keskkonnasäästlikuks toimimiseks vajab hotell külalisepoolset koostööd. Alati pole külaline sellest huvitatud. Ta tuleb puhkusele, mitte lugema kõikvõimalikke silte või juhiseid selle kohta, kuidas ta peaks toimetama konditsioneeri, rätikute või muuga.

Üks külastatud hotell saab suvehooajal kogu oma energiavajaduse kaetud katusel olevate päikesepaneelide abil. All administraatori selja taga on ekraan, mis näitab, kui palju energiat on toodetud. Numbrid megavatt-tundides olid üsna muljetavaldavad. Hotell Imperia oli ainus eco-labeliga hotell linnas. Tegu on kalli ja itaaliapäraselt bürokraatliku protsessiga, seetõttu ei ole teised hotellid märki omale taotlenud.

Projektikohtumine lõppes kokavõistlusega Green Challenge. Osalevad õpilased Eestist, Itaaliast ja Prantsusmaalt jagati segavõistkondadesse. Pool päeva harjutati oma toite. Juhendasid professionaalsed kokad, meiega oli kaasas Olde Hansa peakokk Emmanuel „Manu“ Wille. Järgmisel päeval oli juba võistlus.

Kõik läks käiku

Esikoha saanud võistkonnas olid meie õpilastest Markus Treirat ja Maarja Nõu. Manu juhendamisel valmistasid nad ette spargliroa, kus neljal viisil kasutati ära kogu spargel. Tavapärane on see, et spargli puhul visatakse ära alumine puistunud osa. Nüüd tehti sellest supp, mis väikese klaasiga taldrikul oli. Grupi tööd juhtis Markus, kelle koostöö Manuga juhendamispäeval sujus hästi, sest nad on ka varem koos töötanud.

Omaette kogemus oli ka lõpetamine. Iga õpilane tegi tunnistust kätte saades presiidiumiga pilti, plaksutati. Meie õpilaste jaoks oli selline ülespuhutus kummaline. „See polnud ju nii suur üritus,“ ütlesid nad. Pidulikkust lisada ja asju suureks rääkida igatahes osati.

Õhtuti jõudsime käia ka paarikümne kilomeetri kaugusel asuvas Veneetsias ning tutvuda linnaga, kus on kilomeetrite ulatuses hotelle ja tasulisi päikesevarjudega täidetud randu Aadria mere ääres.

Reis lõppes plaanitust päev hiljem. Lendude hilinemise tõttu pidime öö Varssavis veetma. Mõne õpilasega jõudsime seetõttu tutvuda ka muuseumiöö meluga Varssavi kesklinnas.

Projekti GreenGuest põhitegevused on nüüdseks lõppemas. Valminud on internetipõhine mäng jätkusuutlikuse õppimiseks hotellinduse-toitlustuse erialadel jt õppematerjale.

Projekti rahastab Erasmus+ programm.

 

 

Last changed 23.05.2019.