Lyoni külastus tõi nii uusi mõtteid kui õppematerjale

Loomise kuupäev 24.09.2024

Külastasime Prantsusmaal Lyoni linnas asuvat SEPR koolilink opens on new page. Kool on 160 aastat vana ja nagu meie võõrustajad mainisid, siis pole selle aja jooksul kaugenetud kooli asutaja François-Barthélemy Arlès-Dufour’ algsest ideest, mis tänasel päeval kõlab nii: „SEPR ei ole loodud selleks, et lihtsalt lõpetajaid toota, vaid pakkuma koolitust kõigile, olenemata nende taustast või sihtidest, andes neile vajalikud oskused ning aidates neil rajada tugev alus edasiseks eluks ja kodanikuks olemiseks.”

Koolis on 12 õpetatavat valdkonda üle 100 õppekavaga tasemetel kolm kuni seitse. Mitmed õppekavad kattuvad meie koolis pakutavatega, nagu mootorsõidukitehnik, juuksur, pagar, graafiline disain, kokandus, SPA-teenused, tisler, rätsep jm.  Eelmisel aastal õppis koolis 4400 õpilast.

Külastuse fookuses olid rätsepatöö tunnid, kus esimesi päevi alustanud õpilastele anti kohe loov taaskasutusülesanne – sama põhimõtet rakendame ka meie stilistide õppe alguses. Samuti külastasime graafilise disaini ja trükitehnoloogia tunde. SEPR on populaarne, grupid on täis ja õpilaste arv grupis on keskmiselt 16 õppijat. Kool töötab aktiivselt ka vanade hääbuvate erialade taaselustamise nimel, nagu sadulsepad, kingsepad,  kellassepad, jms.

Koolil on tugev ja hästi toimiv tugisüsteem, mis toetab õpilasi nii õppetöös kui ka majanduslike raskuste korral. Näiteks on loodud eraldi suurem puhkeruum majanduslikes raskustes õppijatele, kus tehakse koos süüa ja aidatakse vajalike tarbeesemetega. See toimib aktiivses koostöös Punase Ristiga.

Külastasime ka Lyoni siidimuuseumi, mis pakkus erilist huvi tänu linna rikkalikule siiditootmise ning siidi- ja moekunsti ajaloole. Piret ammutas sealt inspireerivaid ideid õppematerjalide täiendamiseks.

Lisaks saime osa World Skillsist, mis andis inspiratsiooni Kuressaares toimuva Oskuste Festival 2025 korraldamiseks. Suurüritusel oli uhke näha Eesti lippe lehvimas ja eestlasi võistlemas. Tehnoloogia õppesuuna juhtõpetaja Andres Meisterson oli Lyonis ehituspuussepa võistluse eksperdina. Üritus pakkus häid ideid, kuidas muuta võistlused publikule arusaadavamaks ja huvitavamaks. Loodame rakendada neid Oskuste Festivalil 2025, mis on kavas 14.-16.05 Kuressaare Spordihoones.

Lyonis saime veidi nautida ka töövälist aega. Linn on tuntud kui Prantsusmaa gastronoomia pealinn ja just sealt on pärit eelmise sajandi kokaks tituleeritud Paul Bocuse. Avastasime kohalikke maitseid ja õnnestus näha ka Lyoni rahvusliku ooperi hooaja avakontserti. Loomulikult ei saa mainimata jätta, et kohalik croissant oli tõesti imeline!

Oleme tänulikud Erasmus+ programmile väärtusliku kogemuse eest ning loodame, et tuuled puhuvad soodsalt, et alustada SEPR’iga koostööd.

Piret Paomees, Astra Mõistlik

Viimati muudetud 24.09.2024.