Kutsevaliku õpe: kellele, miks ja kuidas?

Дата создания 26.09.2023

Kindlasti on igaüks meist erinevatel eluetappidel tundnud, et ei tea, kuidas ja kuhu edasi liikuda. Eriti tõusevad need küsimused päevakorda, kui on vaja teha olulisi elulisi otsuseid. Üheks esimeseks oluliseks otsuseks noore inimese elus võib pidada edasiõppimise valiku langetamist. Kas minna peale põhikooli gümnaasiumisse või ametikooli? Kui minna ametikooli, siis mis eriala õppida? Kas üldse minna edasi õppima? Huvipakkuva eriala valik võib olla noorele inimesele raske väljakutse.

Haridustee valikut võivad mõjutada erinevad tegurid: vanemate nõudmised, sõbrad, endiste õpetajate nõuanded, aga ka isiksuseomadused, vähesed õpioskused, sotsiaalne taust jmt. Erilist suunamist ja nõustamist oma haridustee valikul vajab haridusliku erivajadusega noor (edaspidi HEV noor).

Kutsevaliku õpe on noori erialaseks kutseõppeks või tööturule suundumiseks ettevalmistav tasemeõpe. Kutsevaliku õpe sobib noorele, kes...

• ei tea veel päris täpselt, millist eriala omandada (põhikooli ja gümnaasiumi lõpetatud noor);
  • ei ole omandanud põhiharidust, kuid soovib siseneda kutseõppesse;
  • kelle õpingud on katkenud või on katkemas Kuressaare Ametikoolis;
  • HEV noor;
  • on sisserännanud või puuduliku keeleoskusega.

Käesoleval sügisel alustas kutsevaliku õppel 16 noort (16-19 aastased). Esimene kuu koolis on möödunud töiselt. Üksjagu aega on kulunud teineteisega ja koolikorraldusega tutvumisele (õppehooned, tunniplaan, õppetöös kasutatavad online keskkonnad jmt) ja eneseanalüüsile. Oleme iga õpilasega kaardistanud tema varasama õpitee, tugevad ja arendamist vajavad omadused/oskused, huvid/hobid ning püstitanud käesolevaks õppeaastaks peamised eesmärgid ja pannud paika tegevuskava ning võimalikud tugimeetmed nende saavutamiseks. Läbi erinevate erialade, praktiliste tegevuste ja paindlikku mõtteviisi püüame leida igale õppijale tema tugevustest ja huvidest lähtuvalt sobiva väljundi kutseõppes jätkamiseks.

Huvi kutseõppe valiku vastu ületab piire

21. septembril väisas Kuressaaret Norra suursaadik Hr Marius Dirdal, kes tundis huvi kutseõppe valiku (edaspidi KV) õppekava vastu. Kohtumisel Hr Dirdaliga andsime ülevaate meie KV-grupi õpilastest ja õppetegevusest kolmel esimesel koolinädalal. Rääkisime edasistest mõtetest ja plaanidest, kuidas noori toetada oma õpitee ja karjääri planeerimisel, andes võimaluse koostöös kogu kooliga tutvust teha erinevate ametikooli erialadega.

Kutsevaliku õppest loe ka SIIT>link opens on new page

Janne Tamm - sotsiaaltöö ja iluteeninduse õppesuuna juhtõpetaja
Triinu Järvalt - KV-23 rühmajuhataja

Дата последнего изменения 03.10.2023.