What can we do together when the vehicle sector is being digital?

Three countries and six schools discuss the subject of electric and hybrid vehicle technology, which deals with function as well as troubleshooting and simple repairs of electric and hybrid vehicle electric propulsion systems.

The subject also deals with electrical safety when working on or near high-voltage systems in electric and hybrid vehicles.

We have started the work with needs analysis, fact-finding and idea development that are useful for learning the goals in the subject of electric and hybrid vehicle technology.

Project results

Report: Training materials, equipment, and teacher training in VET for e-vehicles>

Project objectives

To map:

  1. What type of teaching equipment do we need and what is possible to share locally, regionally and transnationally?
  2. What type of teaching and training materials are needed and what is possible to share locally, regionally and transnationally?
  3. What kind of in-service training for vehicle technology teachers do we need training skills for this major technical change and what is it possible to share locally, regionally and transnationally?

Partners

Amledo & Co AB. Co-ordinator (Sweden)

Kuressaare Ametikool (Estonia)

Uppsala Yrkesgymnasium (Sweden)

Erikslundsgymnasiet (Sweden)

Nyköpings gymnasium (Sweden)

Byåsen videregående skole (Norway)

Bäckadalsgymnasiet (Sweden)

Time period

31.12.2020 - 30.12.2022

Funding

Erasmus+

Project number 2020-1-SE01-KA202-077795

Uudised

1.-2. detsembril toimus projekti "What can we do together when the automotive sector is digital" esimene kohtumine Norras. Projekt on küll juba terve aasta kestnud, aga kokku saadi näost näkku esimest korda. Vastuvõtja oli Byåsen videregående skole Trondheimis, mis on u 1000 õppijaga kool, kus lisaks autoerialadele õpetatakse ka külalismajanduse erialasid ja paari disainieriala.

2 päeva jooksul külastati mitmeid autoesindusi, nagu Toyota, Mercedese ja Tesla ja arutati, kuidas koolina olla valmis olukorras, kus hübriid- ja elektriautode järjest kiirem areng ja keskkondlik surve vähendamaks süsinikdioksiidi heitmete hulka peaks päädima olukorraga, kus aastaks 2035 on diesel- ning bensiinimootoriga sõidukid keelatud.

Juba praeguseks on paljud tootjad vähendanud ka oma hübriidsõidukite tootmise mahtusid ja on selge, et 15 aasta pärast saame me soetada vaid elektrilisi autosid. Näiteks Norra Mercedese esinduses on juba praegu 90% müüdavatest autodest elektrilise- või hübriid ajamiga. Norra üldine uute autode müügistatistika näitab samuti, et enam kui pooled riigis ostetavad autod liiguvad elektri toel. Muidugi on kõiges sellel oma osa ka toetustel, mida riik jagab. Samas rõhutati, et me ei tohi ära unustada ka sisepõlemismootoritega sõidukeid, sest neid liigub veel pikalt teedel. Näiteks norras on umbes 2.5miljonit sisepõlemismootoriga sõidukit ja umbes 450 tuhat elektrilise või hübriidajamiga masinat.

Sellest lähtuvalt pole vist ka väga imestada, et Norras on jõutud paar pikka sammu meist ette, mis puudutab elektriautode hoolduse ja remondi õpetamist. Paraku Eesti koolides on see siiani vaid väga põgusalt puudutatav teema. Projektipartneriteks on meil lisaks norrakatele ka rootslased ja nemadki on meist eespool nii oma kutsestandardi, kui õppematerjalidega. Meie jaoks on see muidugi hea – on kellelt õppida ja eeskuju võtta. Ehk jäävad ka mõned “jalgrattad leiutamata”.

Projekti eesmärk ongi jagada kogemusi, jõuda arusaamiseni, milliseid vahendeid ja õppematerjale ja õpetajakoolitust on vaja, et oleksime valmis oma õpilastele elektriautodest rohkem õpetama. Et nad ikkagi oleks valmis vastama tööandja nõuetele.

Project contact

Margus Kivi
margus.kivi@ametikool.ee

Published 04.02.2021. Last changed 28.08.2023.