Ametikool võõrustab Euroopa kutseoskuste nädalal 200 põhikooliõpilast /24.11

Kuressaare Ametikool korraldab 23. novembril Euroopa kutseoskuste nädala ja üle-eestilise Oskuste Aasta raames Oskuste Päeva töötoad, kuhu on kutsutud 200 Saaremaa põhikooliõpilast.

Õpilased jagunevad kaheksasse töötuppa, kus saadakse ülevaade ühest erialast ja osaletakse praktilistes tegevustes. Ametikooli koostööpartneriks on Saaremaa Rajaleidja keskus, kelle karjäärinõustajad viisid eelnevalt üldhariduskoolides läbi testid, et leida õpilaste huvidele ja soovidele vastav töötuba. Oskuste Päeva partneriks on ka Saaremaa Ettevõtjate Liit, igas töötoas tutvustavad noortele eriala ja valdkonda kohalike ettevõtte esindajad.

„Oskuste Päeva eesmärgiks on aidata läbi põhjalikuma erialatutvustuse õpilastel karjäärivalikuid teha,“ rääkis projektijuht Anneli Viherpuu-Berens. „Kasu on mitmepoolne: paremini informeeritud noored teevad teadlikumaid valikuid. Oleme ametikoolis kogenud, et sellised noored on motiveeritumad ja ei lange nii kergesti koolist välja.“

Oskuste Päeva toetab Euroopa Sotsiaalfond läbi programmi PRÕM. Projekti sihtrühmaks on Saare maakonna 7.-9. klasside õpilased.

Töötubadeks on kokk, väikelaevaehitaja, ehitaja, tarkvaraarendaja, juuksur, kujundaja, autotehnik ja restoraniteenindaja.

Euroopa kutseoskuste nädal on Euroopa Komisjoni algatus, mille eesmärk on muuta kvaliteetseid oskusi ja tööturul väljavaateid pakkuv kutseharidus ja -koolitus ligitõmbavamaks. Selle kestel korraldavad osalevad riigid üle kogu Euroopa nii kohalikul, piirkondlikul kui ka riiklikul tasandil sündmusi. Euroopa kutseoskuste nädal toimus esimest korda 2016. aastal.

Kokaõpilane võitis Belgias kuldmedali /20.11

Kuressaare Ametikooli koka eriala õppija Erika Eding võitis kuldmedali Belgias Oostendes Euroopa Hotelli- ja Turismikoolide Assotsiatsiooni AEHT iga-aastastel võistlustel. Tegu on ametikooli esimese kuldmedaliga nendelt võistlustelt läbi aegade.

20171120 072Erika Eding„Muljed võistlusest on suurepärased. Rahvusvaheline õhkkond andis nii palju võimalusi kuulda ja kogeda, kuidas kokandusmaailm tegutseb,“ rääkis Erika. „Saime luua tutvusi ja sidemeid välisriikidest pärit inimestega, mis pakuvad võimalusi ka lähituleviku rikastamiseks kokandusvaldkonnas.“

Erika võistles kokkade kümnevõistluses (decathlon), kus kümnes etapis tuli kahe tunni jooksul tuli valmistada etteantud roog. Ülesanneteks olid näiteks tükeldamine ja kastme valmistamine. Võisteldi kolmeliikmelistes loositud tiimides. Erika oli võistkonna kapten, tema kaaslasteks olid Itaalia ja Sloveenia kokaõpilased. Ülesandeid sooritati kordamööda, iga ülesande jaoks oli aega 5-12 minutit.

„Pisut närvesööv oli asja juures see, et sellel ajal, kui üks meist oli köögiboksis ülesannet sooritamas, pidid teised olema köögi taga, nägemata mis toimub,“ rääkis Erika.

20171117 069Erika tiimi võistlustöö„Samas andsime üksteisele kohe ülevaate tegevustest. Iga ülesande vahel oli üheminutiline paus, mis oligi plaani pidamiseks ja ülevaate andmiseks. Põhiline fookus roogades oli mereandidel.“

„Mitmevõistlus pani proovile kiiruse, loovuse, võistlusvaimu ja suhtlemisoskuse. Võistlus oli tõsine, aga sealjuures ka väga lõbus. Toetajaid ja kaasaelajaid oli meeletul hulgal, mis innustas ning andis usku ja kindlameelsust kõvasti juurde. Seega taaskord aitäh Kuressaare Ametikooli pere! Meie juhendajad on super tasemel!“ ütles Erika.

Erikat juhendasid kokaõpetajad Halliki Väli ja Irina Arhipova.

Lisaks Erikale osales kokakunsti (culinary art) võistlusalal Hälena Kikerist, kes oma võistkonnaga esikolmikukohale ei pääsenud. Tema võistkonnakaaslased olid Itaaliast ja Hollandist.

20171120 074Erika Eding ja Hälena Kikerist võistluste auhinnagalal koos juhendaja Halliki Väliga.Eesti õpilased võitsid tänavu kokku kaks medalit: kokakunsti võistlusalal tuli hõbedale Markus Pärn Tartu Kutsehariduskeskusest.

AEHT aastakonverentsi ja –võistluseid korraldati tänavu 30. korda. Mullu võitis ametikooli õpilane Maarja Maripuu Londonis barista võistlusalal pronksmedali.

2008. aastal korraldas need võistlused Kuressaare Ametikool.

Alamkategooriaid