Nüüd juba teise kursuse giidi eriala õpilased Ene- Mai ja Hannela Heinmaa sooritasid osa giiditöö praktikast Hispaanias Menorcal. Praktikandid töötasid kuu aega Cala Galdana Audax Spaa ja Heaoluhotelli juures olevas aktiivtegevuste keskuses. Nende tööks oli turistidele korraldada matku kanuu- ja jalgsimatkadena. Praktikakoht leiti Erasmus projekti vahendusel kohaliku kooli Ies Cap de Llevant kaudu. Selles koolis koolitatakse samuti giide, aga eriala nimetuseks on spordigiid.

Menorca Kuressare_Ametikool_giid_erasmusKajakiga Menorca koobastes.Menorca on imelise loodusega- saar on napilt 15 km lai ja veidi üle 50 km pikk ning tuhandete liivakivist kiviaedadega. Enamik randadest ja ka hotellidest paikneb saare lõunakaldal, karmim põhjakallas on vaiksete kalurikülakeste ning looduparkide päralt.

See Vahemeres asuvate Baleaaride idapoolseim saar pakub avastamisrõõmu nii loodusturistidele, ajaloohuvilistele kui gurmaanidele: alustades mainekatest käsitööjuustu tootjatest ning lõpetades mereandidega, mida kaunite ürgrandade maalilisel foonil serveeritakse.

Võiks öelda, et iga kaunimaltki kujundatud restoran kahvatub muinasjutulise vaate lummusesse. Väga heal tasemel on saare pagaritööstus. Seda peegeldab iga väiksemgi pagarikohvik, kus valik varieerub veganküpsetistest kreemitortideni.

Kuressaare Ametikool_giidid_kajakitavad_MenorcalEne-Mai ja Hannela oma praktikajuhendajaga Menorcal.Saare ümbermõõt on ca 185 km ja rannikut pidi kulgeb korralik matkarada Cami de Cavalle. Seda mööda saab saarele ringi peale teha hobuse või jalgrattaga. Tublimad lausa jalgsi. Teekonnal ei tohi lasta end heidutada jalgväravatest, mis keskmisest tihedamini suletuna su teele satuvad- need on vaid loomade takistamiseks- väravate kõrvalt läheb trepp, mida mööda saad aia ületada ja teekonda jätkata.

Lisaks ratsutamisele ja jalgrattaspordile on igale külastajale peaaegu et kohustuslik võtta ette üks korralik paadiretk merele ja kaljukoobastesse.

Selleks on loodud erinevaid võimalusi: kas nautida kogu looduse ilu mugavalt mootorpaadi istmelt värskendava karastusjoogi kõrvale või minna ise kajakiga kaljuseinte sügavusse. Kogesin mõlemat ning tagantjärele soovitaksin kindlasti viimast. Tasub võtta giidiga kajakituur, kus kogenud kohalikud giidid tutvustavad retke käigus kaunist saart, selle ajalugu, koopaid, taimestikku, loomastikku ja palju muud ning on küsimustele alati avatud. Algajale kanuutajale on samas ka väheke turvalisem instrueeritud inimese seltskonnas kaljusügavustesse sukelduda.

kiivirandVetikapealsed rulluvad lainetes kiivitaollisteks pallikesteks.Väga sügava mulje jättis draakonikoobas, mis huilgas nagu draakon – ilmselt tingituna koopa pudelisuu sarnasest kujust. Koopa sisemuses võis leida huvitavaid vetikateladestisi, tänu millele sealne vesi väga puhas püsib. Sama vetiktaime pealsed rulluvad lainetes kiivitaolisteks pallikesteks, mida kaldaleuhutuna kogenematu silm esmapilgul kiiviks kippus pidama.

Teine koobas hämmastas oma imekitsa sissekäiguga ning sinna pääses vaid kanuupõhja selili asendis, küll aga avanes see imekitsas suue lummavasse laguuni, mille päikesekiired muinasjutuliselt sillerdama panid. Tuuri käigus tegime peatuse kaunis ürgrannas Cala Mitjanas. Merelt paistab kaunilt kätte naabersaar Mallorca siluett. Rannikult ning kaljunukilt vaadates on kummalisel kombel siluett silmale sisuliselt seletamatu.

Menorca kauni looduse rüpes asuvad imeilusad linnad, mis kindlasti külastamist väärivad. Ajalooline pealinn Mahon ning Ciutadella võiksid olla lausa kohustuseks, külastasime veel Hispaania Veneetsiaks tituleeritud Binibekat, lainetemöllus Fornellsi, Ferreriest, Es Mercadat jpt. Arhitektuuris domineerib ehitusmaterjalina kohalik liivakivi liik mares. Saarlasena võrdleksin seda meie dolomiidiga, mis kohalikus ehituskunstis läbi sajandite tänaseni domineerib. Küll aga on mares oma toonilt pisut kollakam, isegi punakam, kuid väga kaunis sellegi poolest. Menorkiinidel on oma saare keel, mida nad räägivad- väidetavat erineb see oluliselt riigi keelest. Saarlaste värk. Inimesed on sõbralikud, külalislahked ja nii kummaline kui see ka pole- suudavad nad võõramaalastele end oma emakeeles mõistetavaks teha. Saar on tuntud oma juveeli- ja nahatööstuse poolest. Eriti levinud on spetsiaalse lõikega nahast sandaalid ning ilma menorkiinadeta tavaliselt keegi saarelt tagasi koju ei pöördu. Nii minagi.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Menorca on üks huvitav reisisihtkoht nii lühemaks kui pikemaks viibimiseks. Eriliselt kaunis loodus, huvitav ajalugu ja kenad inimesed.

Täname Kuressaare Ametikooli ja Erasmust, kes võimaldasid meil oma loodusgiidi eriala praktikat sellel kaunil saarel teostada. Tänu teile see kuupikkune elamustepaabel meile reaalsuseks saigi!

Ene- Mai Heinmaa
Giidi eriala õpilane

Kuressaare Ametikool võtab jälle vastu uusi õppureid giidi erialale. Siinkohal ei saa mainimata jätta, et kui sul on huvi ajaloo, looduse, kultuuripärandi ja keelte vastu, siis on see eriala mõeldud just sulle! Sinustki võib saada maadeavastaja ja turistidele elamuste looja!

erasmus-plus-logo29.06.2017