Mööblirestauraatorid Soomes Turus praktikal 2017 /6.04

Kuressaare Ametikooli mööblirestaureerimise eriala teise kursuse õpilastena viibisime Erasmus+ programmi raames märtsis välispraktikal Turu Ametikoolis (Turun Ammattiopistosöötiö ehk TAO).

20170419 042Riina värvib pintsliga šabloonijäljed ülePraktikaprogramm oli sisutihe ja kuu aja jooksul väga hästi korraldatud. Elasime vaikses linnaosas esimesel korrusel väikeses avatud kööginurgaga külaliskorteris ja tuba oli sisustatud koos kõige vajalikuga ning olemas oli ka dušinurk. Elamispinna vahetus läheduses oli bussipeatus, mille ajagraafik sobis meile ideaalselt koolis käimiseks. Ostsime Föli keskusest (Turu linna turuplatsi lähedal) bussiga sõitmiseks kuukaardid, millega sai vabalt mitu korda päevas sõita kasvõi kõik liinid läbi.

TAO-l on neli erinevat õppehoonet. Hooned on sisustatud vastavalt erialadele: mööbli restaureerimine, viimistlemine, puutöö, polsterdamine ja tekstiilitööd. Olime kolm nädalat Kirsti Saloga meie jaoks kohandatud viimistlemistundides, kus saime kätt proovida erinevate šabloonidega pinna katmisel, teha maalimist, vanutamist, tempera- ja lasuurvärvide tegemist, kliendi öökapi viimistlemist. Viimane nädal oli meie juhendajaks Marja Viitaniemi, kes õpetas meile aaderdamist ja seinale sirgete joonte tõmbamist pintsli ja joonlaua abiga ilma maalriteibita. Suured tänud neile!

20170419 039Erika valmistab lihvides vineerplaati ette Viimasel päeval viidi meid ekskursioonile Turu kesklinnas Hämeenkatu tänaval asuvasse Tao asutaja Samuel Koskineni majja. Ajalooline hoone on väljast väike ja seest suur ning ruumid on põnevalt renoveeritud TAO õpilaste poolt. Osa hoonet renditakse välja pidulikeks üritusteks ja teine pool on kooli enda õpilaste traditsioonilise polsterduse õpperuumideks.

Nädalavahetusel külastasime kino, mis ei erine meie suuremate linnade saalidest. Tegime põneva jalutuskäigu linna sadama piirkonnas Port Arthuris, kus vaatasime majade arhitektuuri: katuseid, uste ja akende karniise, ja endise vangla territooriumil, kuhu nüüd plaanitakse kortereid. Omaette väärtus on Turu linna loss, mis on täis avastusi ja silmarõõmu.

Jõudsime ära käia ka Houtskäri saarel, mis on 11. saar Turust minnes. Praamiliiklus saarestike vahel on tasuta, keegi ei küsi, kas oled kohalik või turist. Saarel olles tutvusime sealsete majade arhitektuuriga. Ronisime kõige kõrgema kalju otsas olevasse torni, kus oli väga hea ülevaade saare suuruse kohta. Tutvusime Turu linnas olles mõne ehituspoe ja kangapoe valikutega. Need, mida meie külastasime, olid kõrgete hindadega.

Turu linnas oldud kuu möödus väga kiiresti. Aeg oli piisav, kuigi õppida oleks veel väga palju. Kindlasti ei jõua kahe nädalaga seal palju õppida, seetõttu soovitame olla kohapeal vähemalt kuu aega. Oleme rikkad saadud eriala puudutavate teadmiste poolest. Soomes olles kohtusime ühe koolis töötava ja ühe õppiva eestlasega.

Kellel vähegi võimalik, siis kasutage väärt võimalust välispraktikale minnes Erasmus+ programmi kaudu. Kiitus meie Ametikooli projektijuhile Ave Paaskivile, kes aitab viimse detailini asjad ära korralda.

erasmuslogoHoolitsege selle eest, et teil oleks kindlustus ja Euroopa ravikindlustuskaart praktikaajal olles, sest trauma ei hüüa tulles ja ilma nendeta on ravikulud suured.
Kuressaare Ametikoolile soovitame rohkem tähelepanu pöörata viimistluse võimaluste ja vahenditele, ning ainetele, kus õpetatakse aaderdamist, temperavärvide ja lasuurvärvide tegemist. Kindlasti tuleb selgitada restaureerijatele, miks on vajalik teha viimistluse sondaaži enne pinnalt värvi maha kraapimist.

Praktikal käisid Riina Haljas ja Erika Salajõe